zona

Zona hastalığı nedir?

Zona; insanların gövde, bacak, derilerinde ağrılı ve mikroplu biçimde kendisini gösteren deri hastalığıdır. Zona hastalığı, suçiçeğine neden olan varisella zoster adlı virüs topluluğunun aslında sinir uçlarına hapis olmuş, iltihaplı hastalık çeşididir.

Vücudun direnci düşük olduğu zamanlar da ortaya çıkma ihtimali yüksek olan zona hastalığının görülen yaş aralığı ise, 10 yaş ve üzeridir. Ancak 50 yaş üzerindeki kişilerde risk oranı çok daha fazladır. Sıklıkla yetişkinlerde görülen zona hastalığı vücudun belirli bölümlerinde gözükmektedir. Özellikle göğüs, bel, boyun, baş vs. yerlerde kendini gösterir. Zona hastalığının ilk evrelerinde kişide yanma, batma, kaşıntı, hissi uyanmaktadır. Zona hastalığını tetikleyen nedenlerin başında suçiçeği geçirmiş olmak, yorgunluk, hastalıklar, depresyon, stres, travma gibi nedenler gelir.

 Zona Hastalığının il belirtisi;

Zona yani; gece yanığı stres, üzüntü, depresyon gibi bağışıklık sistemini düşüren faktörler tarafından beslenir. Irsi hastalıklar arasında yer alır. Erken teşhis edildiği takdir de tedaviler ile, virüsün çoğalması engellenir. Tedavi esnasında beslenmeye dikkat edilmesinin yanı sıra fazla kalorili ve fabrikasyon ürünlerin (cips, çikolata, abur cubur) tedavinin başarısını zorlaştıran etmenlerdir. Parfüm- deodorant, sıvı ve toz deterjanlar tüketiminden kaçınmalıdır. Doğal ve organik ürünler kullanılmalı ve tüketilmelidir. En çok 50 ve üzeri yaşlarda görülüp nadiren çocuklarda ve göz organında görülür.

 Zona Tedavisi;

Küçük yaşlarda oluşan zona çabuk iyileşir. Yaşlılarda ise, ağrılı ve kalıcı bir durum oluşturabilir. Ciltte kızarıklık, kabarma, deride kabuklanma ve dökülme, ateşlenme, şiddetli ağrı ve yanma hissi halsizlik ve yorgunluk başlıca belirtilerindendir. Bitkisel ve kimyasal tedavileri mümkündür. Bitkisel tedavilerin başında elma sirkesi gelmektedir. Deride oluşan bölgelerde kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde erken teşhis ve tedavide mucizevi bir gelişme sağlar. Günde üç defa uygulanabilir. Aynı zamanda bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içmekte (günde iki defa) zona başta olmak üzere, diğer hastalıkların tedavisinde de büyük rol oynar.

Bunun dışında Hindistan cevizi ve badem yağı, saf zeytin yağı ile bölgeye lokal olarak uygulamak hastalığın ilerlemesini engeller. Yeşil çay, oğul otu, papatya, melisa, keten tohumu, ısırgan otu, ada çayı ve rezene kullanımı diğer bitkisel tedaviler arasında yer alır.

İnsanların çoğunda tüm hastalıklar da olduğu gibi zona hastalığı da bulaşıcı olup olmadığı sorusu akıllar da uyanmaktadır. Ancak zona yaralarına temas eden kişiye suçiçeği olarak bulaşabilir. Sonuç olarak, tüm hastalıkların tedavisi olduğu gibi bu hastalığın da tedavisi motivasyon ve sağlıklı beslenme ile mümkün olduğu kanıtlanmıştır. Psikolojik tedavi ve cildiye tedavisi ile yenip sağlıklı bir hayat sürdürmek mümkündür.

Zona Hastalığı