zayiflama

Zayıflamak için neler yememeliyiz?

Yaz mevsiminin gelip çatması ile hem erkek hem kadın birçok insan Şimdi nasıl zayıflayacağım? telaşına düşmüş durumda. Eğer siz de onlardan biriyseniz bu yazı size başlangıç için küçük umutlar aşılayabilir. Küçük umutlar diyoruz çünkü eğer ciddi bir kilo probleminiz varsa öncelikle bir diyetisyene gitmenizi ve kilo verirken düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırmanızı öneririz. Ancak Kışın birkaç kilo aldım, biraz fazlam var ama nasıl vereceğimi bilemiyorum? diyorsanız, sizi sevindirecek küçük ama etkili taktilerimiz var. Öncelikle bilmelisiniz ki kış aylarında sizin gibi birçok insan da birkaç kilo alır ve yaz aylarının gelmesiyle çok zorlayıcı diyetler yapmadan, hatta bazen kendiliğinden fazla kilolarını geri verirler. Bütün kış metabolizmamızın yavaş çalışması ve bunun yanında hareket kapasitemizin azalması ister istemez kilo almamıza sebep olabiliyor. Ve bu kilolardan kurtulmak inanın hiç zor değil! Günlük beslenme alışkanlıklarımızda yapacağımız ufak değişiklikler kısa ve orta vadede bizi eski görünümümüze kavuşturabilir. Şimdi gelelim asıl soruya: zayıflamak için neler yememeliyiz? Şekerle başlayalım. Diyet yapmaya başlayınca şekerden uzak durulması gerektiğini bilmeyenimiz yoktur. Bu sebeple son yıllarda hızla gelişen çayı şekersiz içmek modasına siz de katılabilirsiniz. Özellikle gün içinde 3 fincandan fazla çay ve kahve tüketen biriyseniz bu tavsiyemizi ciddiye almanızda fayda var. Bu sayede hem vücudunuzun ihtiyacından fazla şeker almamış olursunuz hem de arkadaş ortamlarında Sen hala çayı şekerli mi içiyorsun? Ben bırakalı çok oldu. Bırakınca çayın gerçek tadını aldım. diyenler kervanına katılır, ortamda şeker kullanan tek insan olma durumundan kurtulursunuz. Şekersiz çay ilk birkaç gün lezzetsiz gelebilir ama kısa sürede bu duruma alışacaksınız. Ve belki de şekersiz çay içen insanların bahsettiği çayın gerçek tadına siz de ulaşırsınız. Hem bu kadar insan şekeri bırakıyorsa bir bildikleri vardır, değil mi?

Yememeniz gereken bir diğer yiyecek ise tahmin ettiğiniz gibi ekmek. Ekmek yeme-yememe meselesi de son yıllarda diyetisyenler, beslenme uzmanları ve konunun uzmanı doktorlar arasında epey tartışıldı. Hiç yenmesin diyen doktor da var, ölçülü yendiği takdirde sorun olmaz diyen de. Bu meselede hiç ekmek yememe kararını tamamen size bırakıyoruz. Bizim düşüncemiz ekmek yemeyi azaltmanızın ve yediğiniz ekmeğin kalitesine özen göstermenizin zayıflama konusunda kısa bir zamanda fayda vereceği yönünde. Bu sebeple size ilk önerimiz güne simit yahut poğaça ile başlamayın. Kahvaltıda ekmeği bir dilimden fazla yemeyin. Akşam yemeğinde ise kesinlikle ekmek yemeyin. Etkisini çok çabuk göreceksiniz.

Son olarak, kaçınmanız gereken bir diğer besin de yağlar. Mesela kahvaltıda yumurtanızı yağda pişirmek yerine haşlayabilir ya da rafadan yapabilirsiniz. Yemeklerinize ay çiçek ya da mısırözü gibi yağlar değil de daha sağlıklı olan zeytinyağı ve tereyağı kullanmalısınız. Kullandığınız yağ miktarını da mutlaka azaltın. Şu birkaç kiloyu verene kadar annemizin yaptığı ya da ondan öğrendiğimiz klasik bol yağlı, bol salçalı Türk yemeklerinden kaçının. Bunların yanında abur cubur diye tarif ettiğimiz içerdiği yağ oranı oldukça fazla olan cips, çekirdek, çerez gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız. Film seyrederken bunlar yerine yağsız patlamış mısır tercih edebilirsiniz. Bu hem zayıflamanıza yardımcı olacak hem de varsa cilt problemlerinize de iyi gelecektir. Abur cubur için bir diğer sağlıklı alternatif de meyve. Eriğin, çileğin, kirazın mevsimi gelmişken bol bol tüketebilirsiniz.

Zayıflamak için neler yememeliyiz?