Yeni doğan bebeklerinin kıyafet seçimleri ter emici, cildin hava almasını sağlayacak, pamuklu ve tüylü olmayan kumaşlardan olmalıdır. Dikişlerinin daha az olması ve yumuşak olması gerekir. Üzerinde metal ve sert cisimler bulunmayan kıyafetler seçilmelidir. Bebeğin doğduğu ilk zamanlarda tulum, şapka ve eldiven mutlaka kullanılmalıdır. Bebeğin el ve ayakları çoğu zaman üşüyeceğinden dolayı üşüyüp üşümediği sırt bölgesinden kontrol edilmelidir. Bebekler yetişkin insanlara göre daha hassas olduğundan dolayı biraz daha fazla giydirilmeli ve uyudukları zaman mutlaka üstlerinin örtülmesi gerekir. Bebeğin kıyafetleri hareketlerini engellemeyecek şekilde rahat olmalı ve bebek kundağa sarılırken çok sıkı olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin kolları gevşek bir şekilde sarılarak emzirme daha kolay bir hal alabilir. Bunun yanında bebeğe her dokunuştan önce ellerin mutlaka yıkanması gerekir. Yeni doğan bebek için ortam ısısı 26 dereceye kadar uygun olur. Bu dönemden sonra en fazla 24 derece olması daha uygundur. Bebekler ilk doğdukları zaman ısı geçişlerinden çok fazla etkilendikleri için kapı ve pencerelerden gelen hava sirkülasyonunun olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin çok sıcak ortamlarda da bulundurulmaması önemlidir. Bebeğin bulunduğu odanın mutlaka güneş görmesi ve her gün mutlaka havalandırılması gerekir. Bunun dışında yeni doğan bebek bakımı nasıl yapılır? iyice öğrenmek son derece önemlidir.

Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? Gazı Nasıl Çıkartılır?

Yeni doğmuş bebeğin iki ya da üç saate bir mutlaka emzirilmesi gerekir. Annenin sütünün yeni gelmeye başladığı zamanlarda emzirme her saat başı olmalıdır. Her emzirmeden sonra da bebek omuz veya kucağa yatırarak gazı mutlaka çıkarılmalıdır. Eğer emzirmeden bebek gaz çıkarmazsa yan yatırılmalıdır. Bebeğin uzun süreli emzirilmesi durumunda emzirme ortasında ve sonrasında bebeğin gazının çıkarılması gerekir.

Yeni Doğan Bebeğin Göbek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğmuş olan bebeklerin göbekleri yaklaşık on gün içerisinde kendiliğinden düşer. Göbek kordonu düşene kadar günde bir kez alkollü bir bezle mutlaka pansuman yapılması gerekir. Kordon etrafı, göbeğin en dibinden başlayarak kordon mandalına kadar silinmelidir. Ancak mümkün olduğunca alkol vücuda temas edilmemelidir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebeğin Banyo yaptırılabilmesi için göbek kordonunun düşmesi beklenebilir. Kordon düşene kadar bebeğin vücudu ılık suyla ıslatılmış bir bezle silinerek temizlenebilir.

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yorum Yap