25Yemek zehirlenmesi gıda zehirlenmesi olarak da bilinir. Yemek zehirlenmesi nedir sorusuna cevap olarak; kirlenmiş yiyeceklerden kaynaklanan bir hastalıktır. Genellikle ciddi değildir ve çoğu insan tedavi olmadan birkaç gün içinde daha iyi olur. Yemek zehirlenmesinin çoğunda gıdaya, salmonella veya Escherichia coli (E. coli) gibi bakteriler veya norovirüs gibi bir virüs bulaştırılır. Belirti ve bulgular Gıda zehirlenmesinin belirtileri, kontamine olmuş gıdaları yedikten sonra genellikle bir ila iki gün içinde başlar, ancak birkaç saat ila birkaç hafta sonrasında herhangi bir noktada başlayabilir.

Başlıca Belirtiler

Hasta hissetmek (mide bulantısı), kusma, kan veya mukus içerebilen ishal, mide krampları ve karın ağrısı, enerji eksikliği iştah kaybı, yüksek ateş, ağrıyan kaslar, titreme. Çoğu durumda, bu semptomlar birkaç gün içinde geçer ve tamamen iyileşir. Gıda zehirlenmesine maruz kalan çoğu insan evde iyileşir ve herhangi bir spesifik tedaviye ihtiyaç duymaz. Kendinizi iyi hissettirene kadar, susuzluğu önlemek için dinlenip sıvıları içmelisiniz. Sadece yudumlasanız bile bol miktarda su içilmelidir. Kendinize geldiğinde yemek yenilebilir, ancak küçük, hafif yemekleri ilk önce yenmelidir ve daha iyi hissetmeye başlayıncaya kadar tost, krakerler, muz ve pirinç gibi hafif gıdalar tüketilmelidir.

Yemek Zehirlenmesinde Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Belirtileriniz şiddetlidir; örneğin art arda kusarsanız sıvıları alamıyorsanız, belirtileriniz birkaç gün sonra iyileşmeye başlamıyor, kafa karışıklığı, hızlı bir kalp atışı, batırılmış gözler ve idrara az çıkma veya ağır dehidrasyon belirtileri yaşarsınız. Hamileyseniz, 60 yaşın üzerindeyseniz veya bebeğiniz veya küçük çocuğunuzda gıda zehirlenmesinden şüphelendiyseniz, derhal doktora başvurulmalıdır. Inflamatuar barsak hastalığı (IBD), kalp kapak hastalığı, diyabet veya böbrek hastalığı gibi uzun vadeli bir durumunuz var ise, zayıf bir bağışıklığınız var ise, hastaneye başvurulması şarttır.

Yemek Zehirlenmesi Nedir?

Yorum Yap