yayla-corbasi

Yayla Çorbası Tarifi

Sıcak yaz günlerinde içinizi ferahlatacak enfes bir tarif; yayla çorbası. Yazın sıcaktan bunaldığınızda iştahınız da kesilmeye başlar. Sıcak yemekler hiç de ilgi çekici gelmez artık. Yemek bir yana dursun, çorba içme fikri epey düşündürür yaz günlerinde.

Ama hepimiz biliyoruz ki çorba yemeklerimizin vazgeçilmez lezzetlerinden. Geleneksel olarak çorba olmadan sofrayı eksik görürüz. İşte hem alışkanlıklarından vazgeçemeyenlere, hem de sıcakta bunalmak istemeyenlere ikisini bir arada barındıran lezzet; yayla çorbası. Yoğurtlu çorbalar hem sıcak hem soğuk tüketilebildiği gibi yaz aylarına uyum sağlayacak lezzetleriyle bizlere oldukça kolaylık sağlamaktalar.

Şimdi sizlere yazların vazgeçilmez lezzetinin tarifini vereceğim. Yemeklere başlamadan vazgeçilmezlerinizi en lezzetli hale getiren müthiş bir tarif. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler;

– 6 – 7 çorba kaşığı yoğurt,

– 3 çorba kaşığı un,

– 1 adet yumurta,

– 1 tatlı kaşığı nane,

– 1 buçuk litre su,

– 100 gram tereyağı,

– Yarım çay bardağı pirinç,

– Tuz.

Yapılışı;

Öncelikle suyumuzu ve pirinçlerimizi bir tencerede kaynatmaya başlıyoruz. Diğer bir tencerede yumurta, un ve yoğurt terbiyesi hazırlanır. Pirinçler yumuşadığında hazırladığımız bu terbiyeyi ekleyeceğiz. Fakat burada önemli bir konu var; eğer terbiyemizi kaynayan pirinç karışımına bir anda eklersek yoğurt kesilme yapacaktır.

Bu yüzden kaynamakta olan sudan bir miktar alıp terbiyemize ekliyoruz ve onun da ılınmasını sağlıyoruz. Bu püf noktasını dikkatlice yerine getirdikten sonra karışımımız ılınmış bir şekilde kaynamakta olan pirinçlerimize eklenmeye hazır. Yavaş yavaş ilave ettikten sonra bir iki taşım kaynatıp altını kapatıyoruz. Tuzunu altını kapattıktan sonra ilave etmeliyiz ki çorbamız kesilmesin.

Bu sırada ocağın diğer gözünde tereyağını eritiyoruz. Tereyağımız eridikten sonra naneyi ilave edip kavuruyoruz. Çorbamıza lezzetini katacak olan sosu da hazırladık. Şimdi bu sosu çorbaya ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. İsterseniz soğuk isterseniz sıcak için. Çorbamız servise hazır.

Yayla Çorbası Tarifi