Birikimlerinizi nasıl değerlendireceğiniz konusunda kararsızsanız bu yazımızda yeni Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler konusuna değindik. Çünkü gerek kendi işinizi kurmada gerek finans piyasasında ilerlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

Yatırım Alanının Doğru Seçimi

Yatırım yapabileceğiniz çok fazla alan bulunmaktadır. Altın piyasası, döviz piyasası, emlak ve gayrimenkul piyasası, tarım ve sanayi sektörleri gibi herhangi birine yatırım yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Ancak en doğrusunu seçmek kazanç elde etmeniz açısından son derece önemlidir. Bu yüzden bilgi sahibi olmadığınız alanlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Mesela emlak alanında bir yatırım yapmadan önce paranızı yatıracağınız gayrimenkulün paranızı ne kadar senede geri kazandıracağını bilmelisiniz.

Piyasa ile İlgili Eğitimlere Özen Gösterin

Yatırım yapacağınız sektör hakkında bilgi sahibi olmak kadar piyasadaki işlerin işleyişi ile de bilgi sahibi olmalısınız. Bu yüzden girdiğiniz piyasa ile ilgili verilen eğitimleri kaçırmamaya özen gösterin ki bu sizi piyasaya daha aşina yapacak ve kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

Paranın Kaynağını Takip Edin

Piyasaların sürekli geliştiğini unutmayın ve piyasa gelen yeni para kanallarını öğrenmek için sürekli piyasaları takip etmeli, araştırma yapmalı ve yeniliklerden haberdar olmalısınız.

Riskten Uzak Durun

Risksiz para kazanılmaz gibi bir inanış peşinden gitmek yerine ayaklarınızı daha sağlam basın. Risk unsurunu olabildiğince minimum seviyede tutmalı hırsınıza yenik düşmemelisiniz. “Yumurtalar ayrı sepette” ilkesi size yatırım yaparken yol göstersin böylece yatırımlarınızın kazanca dönüşme ihtimalini arttırmış olursunuz.

Kontrolü Kaybetmeyin

Yatırımlarınızdan kazanç elde etmeye başladığınızda doğal bir sevinç ve heyecan hissedebilirsiniz. İşte tam bu anda soğukkanlılığınızı koruyabilmeli ve kontrolünüzü kaybetmemelisiniz. Kısa sürede iyi kar elde etmek sürekliliğe dönüşmediği sürece yanıltıcı olabilir. Bir anda daha çok kazanmak adına yapacağınız yanlış bir hareket sermayenize de oldukça zarar verebilir hatta iflasa bile götürebilir. O yüzden sabrı elden bırakmayın ve unutmayın ki bu uzun soluklu bir maraton.

Yatırım Yapacaklara Tavsiyeler

Yorum Yap