Vücutta düşme, bir yere çarpma, ya da kendiliğinde morarmalar meydana gelebilir. Bu morluklar çoğu zaman önemsenmez ve arka plana atılır. Ancak herhangi bir nedene bağlı olmadan vücutta morluklar meydana gelmesi rahatsızlık belirtisi olabilir. Peki, vücuttaki morluklar neyin habercisidir?

Bacaklarda Meydana Gelen Morluklar Neye İşarettir?

Herhangi nedene bağlı olmadan bacaklarda morarma meydana gelmesi halinde, bu dürün ciddiye alınmalı ve mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Çünkü meydana gelen bu morarmalar önemli bir kan hastalığının habercisi olabilir. Ya da morarma bir nedene bağlı olarak geliştiyse yaşanan travmayla meydana gelen morluk doğru orantılı olmalıdır. Küçük yaralanmalar sonucunda büyük morluklar gelmesi de normal bir durum olarak görülmez ve mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ayrıca morarmanın meydana geldiği yerde hastalığın erken tanısı için oldukça önemlidir. Çünkü çoğu zaman dizden yukarıda oluşan morluklar hastalık habercisi olabiliyor.

Morarmanın Dizden Aşağıda Olması Neye İşaret Eder?

Çocuklarda meydana gelen morarmalar gebelikle düşme ya da bir yere çarpma sonucunda oluşur. Bilhassa oyun ve okul çağında olan çocuklarda bu morluklar daha çok görülür. Ancak herhangi bir neden bağlı olmadan meydana gelen morluklar anne babaların mutlaka önemsemeleri gereken bir durumdur. Çünkü bir sebebe bağlı olmayan bu morarmalar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu sebepten dolayı okul çağındaki çocuklarda meydana gelen morarmaların çok dikkatli bir şekilde takip edilmesi önemlidir.

Hangi Bölgede Oluşan Morarmalar Önemsenmelidir?

Kemiksiz ve yumuşak dokuların çok olduğu bölgelerin darbe alması sonucunda meydana gelen morarmanın şiddeti daha az olur. Bilhassa dizin yukarı kısmında darbe sonucu morarma çok nadir görülür. Bu sebeplerden dolayı diz üzerinde meydana gelen morarmalar kesinlikle ciddiye alınmalı ve kan hastalıklarının habercisi olduğu unutulmamalıdır. Bazı durumlarda lösemi hastalığı vücutta morarmalara neden olabilir.

Vücuttaki Morluklar Neyin Habercisidir

Yorum Yap