Günlük yaşamda birçok insanda depresyon görülüyor. Hayatlarında var olan stres, sosyal sorumluklar, yaşam standartlarında zorlanma gibi çevresel faktörlere bağlı oluşan depresyon ile alakalı ek gıdalar ve vitaminler yardımı ile depresyon belirtilerinde ciddi azalmaların görüldüğü belirtiliyor.

 

Depresyona neden olabilecek bazı durumların oluşturduğu hem sosyal hem de bazı hastalıkların tedavi sırasında kullanılan ilaçların depresyon sebebi olduğu görülüyor. Günümüzde en sık depresyon belirtileri, üzüntü, yaşadığı hayattan zevk almama ve huzursuzluk gibi belirtiler ciddi derecede depresyon habercisidir. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınan depresyon, vitamin desteği ve ek gıdaların yardımı sayesinde azalma gözleneceği belirtilmiştir.

 

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon hastalığı teşhisi konulan kişilerde C, B6, D vitamini ve folik asit, demir gibi madde eksiklerine dayalı magnezyum eksikliği depresyon hastalığını tetikleyen belirtiler arasında olduğu biliniyor. En sık karşılaşılan depresyon belirtisinin başında uykusuzluk yer alıyor. Bunların yanı sıra, iştahsızlık, cinsel isteksizlik ve enerji kaybı belirtilerine rastlamak mümkündür.

 

Besin Ve Vitaminler Depresyona Savaş Açtı

Araştırmalar sonucunda, D vitamini eksikliği yorgunluk ve depresyona sebebiyet olduğunun kanıtıdır. Besin ve vitaminlerin, mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin de, peynir, hindi, tavuk, yoğurt, meyve soya ürünlerinin tüketilmesine özen göstermenin vücut için oldukça faydalı olduğu ve omega üç kaynaklı balık ve ceviz tüketimine önem verilmelidir. Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asit, C vitamini özelliği olan brokoli, fındık, kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et gıdalarının tüketilmesi halinde depresyon belirtilerinde azalma görülecektir.

 

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkisi Depresyon

Depresyonu tetikleyen sebeplerin başında gelen doğum kontrol hapları kişilerin risk grubunda olduğunun göstergesidir. Hamilelik esnasında alınması gereken folik asit ile anne ve bebeğin sinir sistemi açısından gelişim gösterdiği ortaya çıkmıştır.

 

Düzenli olarak sağlık ocaklarına ya da aile hekimlerine başvurularak kan tahlil yaptırılarak vücudunuzda eksik olan vitamin değerlerini öğrenebilirsiniz. Hekim tarafından veya eczacı önerisi ile vitamin eksikliği ürünlerini içmeniz gerekirken, sahte vitamin ilaçlarından ve eczaneler haricinde satılan depresyon ilaçlarından uzak durulması gerekiyor. Bir hastalık olan depresyon uzman doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Ek gıdaların alınmaması sonucunda depresyon riski daha çok artmış olacaktır.

Vitamin Kaybı Depresyon Ve Stres Riskini Arttırabiliyor