Vajinit hastalığı genellikle vajina mukozasında meydana gelen enfeksiyona bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır. Vajinit, Hormonal vajinit, irritan vajinit ve enfeksiyöz vajinit olarak üç kısma ayrılıyor. Hormonal vajinit genellikle doğumdan ve menopozdan sonra kadınlarda görülen bir vajinit türü olarak ön plana çıkıyor. Nedeni vajina duvarlarının normalden ince ve kuru olmasına bağlı olarak gelişiyor. Bazı durumlarda ergenlik öncesi genç kızlarda da görülebiliyor. Belirtileri arasında kaşıntı ve ağrı hissi olabiliyor. İrritan vajinit ise kişilerde genellikle alerji yapan ve tahrişe neden olan maddelerden ileri gelebiliyor. Alerji nedenleri arasında sabun, prezervatif, parfüm ve vajinal duş ya da meni olabilir. Enfeksiyöz vajinit ise genellikle üreme dönemindeki kadınlarda görülen bir vajinit türü olarak ön plana çıkıyor. Genellikle bakteriler bu vajinit türünü ortaya çıkarıyor.

Vajinit Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Genel olarak vajinit hastalığının tedavisi enfeksiyonun türüne göre farklılıklar gösteriyor. Bakteriyel vajinit genel olarak antibiyotik ile tedavi edilebiliyor. Vajina içerisindeki asit oranının yükseltici kremler bakteri çoğalmasını engelliyor. Eğer ki bu rahatsızlık cinsel yol ile geçmiş ise diğer eşin de tedavi edilmesi gerekiyor. Bu hastalıktan çok sıkı olan ya da nemli olan iç çamaşırlardan uzak durulması gerekiyor. Genellikle mantar enfeksiyonu olarak baş gösteren vajinit şikayetleri ilaç kullanılarak tedavi ediliyor. Bu ilaçlar piyasada genel olarak reçetesiz satılıyor. Ancak hastalığın nedeni eğer ki mantar değilse bu ilaçlar rahatsızlığın geçmesini engellediği gibi başka sorunların da oluşmasına zemin hazırlayabilir. Tedavi süresince cinsel ilişkiden uzak durmak gerekiyor.

Yoğurt ile Tedavi Şekli

Mantar vajinitinin tedavi edilmesinde ev yoğurdunun enjektör aracılığı ile vajina içine 7 gün boyunca günde bir kez enjekte edilmesi neticesinde hastalarda % 75 oranında iyileşmeler görülebiliyor. Bu durum hastaların kimyasal bir madde almadan tedavi süreçlerini tamamlamalarını sağlıyor.

Vajinit Hastalığının Tedavisi

Yorum Yap