Vajinit olarak bilinen vajinada oluşan iltihap oldukça sık rastlanılan kadın hastalıklarından biridir. Vajina enfeksiyonları mantar, parazit ya da bakteri enfeksiyonlarla ilişkili olarak meydana gelebilir. Bazı durumlarda ise bu etkenlerin her ikisi ya da hepsi birden aynı anda enfeksiyona sebep olabilir, vajinit hastalığı belirtileri nelerdir? Sorusuna aşağıdaki yazıda cevap bulunabilir.

Vajinit Bulguları Nelerdir?

  • Vajinada kaşıntı ve kızarıklık
  • Vajinadan gelen kötü kokulu akıntı
  • İdrar yaparken yanma
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı
  • Alt karında ağrı
  • Vajinal kanama
  • Vajina etrafında kabarma ve siğiller

Enfeksiyon Kaynaklı Olmayan Vajinit Sebepleri Nedir?

Vajinal spreyler, vajina bakımı için kullanılan vajina duşları, kokulu ve parfümlü deterjanların kullanımı, kokulu özelliğe sahip tuvalet kâğıtları, prezervatifler ve petler vajinada enfeksiyona sebep olabilen faktörler arasındadır. Vajinal temizlik amaçlı kozmetikçilerde satılan vajina temizleyici ürünlerden, vajina kokularından ve vajina deodorantlarından uzak durmak gerekir. Bu tür ürünler vajinada bulunan flora dengesini bozup vajinite yol açabilmektedirler.

Bakteriyel Vajinit Sebebi Nedir?

Vajinitin en yaygın sebebi, vajinada bulunan iyi ve kötü huylu bakteri sayısının dengesinin bozulmasından meydana gelir. Vajinada bulunan bu bakterilerin sayısı, normal olarak vajinada bulunan diğer bakteriler olan anaerobların sayısından daha çok sayıdadır. Anaerobik bakteri miktarı çok fazla olduğunda, denge bozularak bakteriyel vajinoz oluşur. Bu hastalık özellikle cinsel yolla bulaşır.

Vajinada Mantar Enfeksiyonu

Vajinal mantar enfeksiyonu genelde vajinada C. albicans adlı mantarın aşırı miktarda çoğalması ile meydana gelir. Vajinal mantar enfeksiyonunun en mühim ve en sık görülen bulgusu kaşıntıdır. Bu kaşıntı gece saatlerinde şiddetlenir ve sıcağın etkisi ile oldukça artar. Ayrıca idrarda yanma da en sık görülebilen bulgulardandır. Antifungal ilaçlar, vajinal övül ve benzeri ilaçlarla tedavi edilir. Vajinada oluşan mantar enfeksiyonu tedavisi esnasında pamuklu iç çamaşırı kullanılmak tedavi sürecini olumlu şekilde etkiler, iç çamaşırları ise kaynatarak yıkamalı ve buharlı ütü ile ütülenerek giyilmesi ve dar giysilerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Aksi durumda hem tedavi süreci uzar, hem de tedavi başarı oranını etkiler. Tedavi süresinde bu unsurlara dikkat edildiğinde iyileşme daha çabuk gerçekleşecektir.

 

Vajinit Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Yorum Yap