Kadınlarda her dönemde akıntılar meydana gelebilir. Bu akıntılar çoğu zaman normaldir. Ancak bazı durumlarda normal ya da sorunlu akıntılar kadınların normal yaşantılarını olumsuz etkileyebiliyor.

Vajinal Akıntı Nedir?

Vajinanın normal yapısı ıslaktır. Vajina içerisinde bulunan salgı bezleri bu ıslaklığa sebebiyet verir. Bu akıntının fazlalaşması durumunda kadınlarda akıntılar meydana gelir. Oluşan bu akıntının rengi, kokusu ve kıvamı kadın sağlığı açısından oldukça önem teşkil eder. Kadınlarda meydana gelen akıntılar fizyolojik akıntılar ve fizyolojik olmayan akıntılar olarak adlandırılır.

Fizyolojik Akıntılar Nelerdir?

Fizyolojik akıntılar kadınlarda meydana gelen ve sağlık açısından herhangi bir tehlike arz etmeyen akıntılardır. Bu akıntılar devamlı, kokusu olmayan, rengi saydan, beyaz ya da hafif sarı şekilde, idrar yaparken herhangi bir yanma ya da kanama durumunun oluşmamasıdır. Bu akıntı içerisinde bulunan maddelerin özelliği sayesinde kadın vajinanın gelen mikropları öldürür. Bu akıntı kadının cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmemesi ve hamilelik oluşmadan önce spermlerin rahme ulaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vajina içerisinde bulunan mikropların dışarı atılmasına yardımcı olur.

Fizyolojik Olmayan Akıntılar

Bu akıntılar genellikle normal akıntıların dışında oluşan akıntılardır ve kadında herhangi bir hastalığın oluştuğunu belirten akıntılardır. Fizyolojik olan akıntılar dışında ki akıntılar meydana geldiğinde kadında ciddi bir hastalığın habercisi olduğu düşünülür ve çoğunlukla rengi yeşilimsi, kötü kokulu, beyaz çökelek gibi pütürlü bir görünüm, kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikâyetlerle ortaya çıkar. Peki, kadınlarda vajinada meydana gelen akıntı nedenleri nelerdir?

Fizyolojik Olmayan Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik, şeker hastalığı, aşırı miktarda antibiyotik kullanımı, çok sayıda kişi ile korunmasız cinsel birliktelik, pamuklu olmayan iç çamaşırı kullanımı, giyilen kıyafetlerin çok dar olması, çamaşırların ıslak olarak giyilmesi, vajina içinin yabancı maddelerle çok sık yıkanması, aşırı klorlanmış havuzlara çok sık gidilmesi, başkasının iç çamaşırının giyilmesi, bakteri ve mantarların kaynaklanabilir.

Vajinada Meydana Gelen Akıntı Nedenleri

Yorum Yap