Türk kahvesi hepimizin vazgeçilmezlerinden birisidir. Bol köpüklü olsun diyerek söylediğimiz içince bize huzur veren bir içecektir. Kültürümüzü yansıtan en önemli öğelerdendir. Özel günlerimizin hatırasıdır. 40 yıllık dostluğun başlangıcıdır. İçtikten sonra dibine kalan telvesiyle fala bakılıp eğlenilen bir üründür. Bitmeyen sohbetlere ayrı bir lezzet katar. Kokusuyla, tadıyla, köpüğüyle bambaşkadır. Kız isteme törenlerinin önemli bir parçasıdır. Kültürel etkisi yanında sağlığınıza da iyi gelir. Vücudun yorgunluğunu alan, ders çalışırken keyifle tüketilen bir üründür. Sizlere makalemizin konusu olan Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Sorusunu açıklayacağız.

Türk Kahvesi

Türk kahvesi ince toz halindeki kahvenin cezvede pişirilerek yapılmasıyla elde edilir. İsteğe göre içine şeker ya da süt eklenebilir. Türk kahvesi bol köpüklü olmasıyla meşhurdur. Türk kahvesini diğerlerinden ayıran özelliği dibinde telve denilen tortu kahvenin kalmasıdır. Diğer kahve türlerinde bu kısım iyice süzülür. Türk kahvesinde bol miktarda kafein bulunur. Kahveye acı tadı veren klorojenik asit bolca bulunur. Kahfeol ve kafesterol bakımından da zengindir.

Türk Kahvesinin Faydaları

Türk kahvesi antioksidan bakımından zengindir. Antioksidan vücudu kansere karşı korur. Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir. Vücuttaki toksinleri atmanıza yardımcı olur. Düzenli tüketilen Türk kahvesi kanser riskini azaltır. Araştırmalara göre kanseri tetikleyen enzimleri engelleyerek koruma sağlar. Uykusuzluk, yorgunluk, stres gibi sorunlara karşı çözüm bol köpüklü bir kahvedir. Bir fincan kahve vücuda dinginlik sağlar. Ders çalışırken ya da masa başı işte çalışırken enerji sağlamak için tercih edilir. İçindeki kafein sayesinde kalp atışlarını ve nefes almayı hızlandırır. Sporcuların tüketmesi gereken bir içecektir. Üniversitelerde yapılan çalışmalarda şekersiz tüketilen Türk kahvesinin zayıflatıcı etki gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca iştahı kapatıcı özelliğe de sahiptir. Kahve zihni açar. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının önlenmesinde kahvenin faydası vardır. Şeker hastalığına yönelik yapılan araştırmalarda düzenli tüketimin bu hastalığın ortaya çıkışını ve ilerlemesini önlediğine değinilmiştir. İçindeki asit sayesinde kan şekerini kontrol ederek yavaşlatır. Karaciğer problemlerine karşı tedavi edici özelliği vardır. Karaciğer yağlanması ve siroza karşı iyi gelir.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Yorum Yap