Tırnaklar parmakların korumasını sağlamaktadır. İnsan vücudunda deriye bağlı olarak köklerinden ileriye doğru uzamaya başlar. Kişilerin merak ettikleri ve sık sık sordukları soruların başında tırnak kopması nasıl meydana gelir? Sorusu gelmektedir. Birçok insanın başına gelebilen bir sorundur. Beraberinde acı, kanama ve şişlik gibi durumları da ortaya çıkartmaktadır. Tırnak kökleri ciddi bir hasar oluşması halinde koparlar. Tırnak kopma problemleri oluştuktan sonra ardından yeni tırnak çıktığı gözlemlenmektedir. Ancak tırnak kopmasına neden olacak etkenlerden en önemlisi, dış etkene maruz kalmaktır. Dış etkenlere maruz kalınması halinde tırnak kopmaları oluşmaktadır. Tırnakların bir kaza sonrası ve ayakkabı vurmasından dolayı kopan tırnaklar morarmaları ve ağrıları da beraberinde getirmektedir. Bu kopma sonrası oluşan şişik ve kanamalar son derecede ağrılar oluşturmaktadır.

Tırnak Kopması Hangi Sorunları Oluşturur?

Kaza sonrası ve darbe sonrası nedeni ile meydana gelen tırnak kopmaları oldukça ciddi bir konudur. Böyle durumlarda kişiler el ve ayak parmaklarını oynatamayacak duruma gelirler. Tırnağı kopan kişilerin ağrılar, şişlik ve yanma gibi sorunları ortaya çıkartır. Tırnağın kısmen kopan yerleri bakteri kapmaması adına hijyeni sağlanmalı ve temizlenmelidir. Ancak tırnak kökten kopmuş ise, böyle bir durumda o bölgenin iltihaplanmaması için dezenfekte edilmelidir. Tırnak kopmaları kesinlikle göz ardına alınmamalıdır. Çok ciddi bir durum olmasından dolayı bakterilerin birikmemesi ve mikropların oluşmaması için mutlaka temizlenmelidir. Tırnağın koptuğu bölge iltihaplanma sonucu tüm vücuda zarar verebilir ve ciddi hasarlar oluşmasına neden olur. Bu nedenden dolayı kopan bölgelerin hijyeni sağlanmalı ve dikkat edilmelidir.

Tırnak kopma gibi durumların geldiği andan itibaren sabırlı ve sakin olunmalıdır. Kopan tırnak soğuk bir suda bekleterek 20 dakika bir süre kalmalıdır. Böylelikle tırnak kopan bölgenin şişmesi engellenecektir.

Tırnak Kopması Nasıl Meydana Gelir?

Yorum Yap