Yenidoğan bakımında püf noktalar

Sezar

Administrator
Yönetici
#1
Yenidoğan bakımı, bebek bakımlarının en önemli basamağıdır. Kimilerine göre bebek bakımı çocuk bakımının en zor evresidir. Zorluk derecesi olarak çocuk bakımı yenidoğanla birlikte en zor katmandan başlayarak en kolay katman olan ergenliğin bitişine kadar devam eder. Yenidoğan bakımı için bazı püf noktaları sizin için hazırladık.
Bebeğiniz,dünyaya geldiği andan itibaren, dış dünyaya uyum sağlamak için birkaç haftalık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.Bunun içindir ki ilk günlerde, ne zaman ne yapacağını bilemezsiniz.Bazı günler daha ağlamaklı , bazı günler ise sessiz sakin olacaktır. Her an sizi şaşırtabilecek konumda olan yenidoğan için sürekli araştırma yapmalısınız doğru ve faydalı kaynaklardan kendinizi kesinlikle geliştirmelisiniz.
rodjene-bebe.jpg
Peki bu durumda yenidoğan bebeğiniz neler yapar?
Yenidoğan dünyaya gelen bebeğiniz yersiz ve zamansız çok ağlayabilir, huzursuzluk yapabilir.
Nefesi düzensiz olabilir. Kusabilir,aksırır ve sık sık irkilme hareketleri yapar.
Bebekler genelde birbirine benzemez, her bebeğin farklı karakteristik özellikleri vardır. Örneğin, bazı bebekler daha sakin, uyumlu olur ve ihtiyaçlarını kolayca anlayabilirsiniz. Bazı bebekler ise daha zor olabilir.Beslenme ve uyku saatleri düzensiz olabilir,huzursuzlandıklarında sakinleştirilmeleri daha zor olabiliyor.
Emzirme bebeklerimizde ilk bir yaşına kadar çok önemlidir.İlk altı ay anne sütü ile beslenmeleri büyük önem taşır.Bebeğin gelişimi ve sağlığı açısında ilk altı ay anne sütü önemle tavsiye edilir.
Emzirmek için,kendiniz ve bebeğiniz için rahat bir yer ayarlayın. Emzirme ilk günlerde doğru yapılmalıdır.Bebeğinizin yüzü size dönük ve kucağınızda güvenli bir şekilde tutulur.Meme ucu bebeğinizin yanak ve alt dudağına değdirip ağzını açması sağlanır. Emzirme sürecinde her iki meme de kullanılmalıdır.

Lucas-7-1024x683.jpg
Yenidoğan bebeğiniz 24 saatte 8-12 defa,emmek isteyebilir.Bebeğinizi sık sık emzirin. Annenin meme başının temizliği su ile yapılmalıdır.
Yeni doğan bebeğiniz emerken hava yutar buda gaz oluşumuna neden olur. Yuttuğu havayı çıkarması, onu rahatlatacaktır. Emzirme bitince gazını çıkarmak uygun olur, çünkü yuttuğu hava bebeği rahatsız ederek huzursuzluk verir ve daha fazla emmesine engel olabilir.
Bebeğinizin gazını çıkarmak için, omzunuzun üstüne yatırın usulca sırtına vurun veya sırtını sıvazlayın.
Çoğu bebek, gaz çıkarırken emdiği sütün bir kısmını da çıkarabilir. Bu gerçek bir kusma değildir, telaş yapmayınız.
Göbek kordonunun enfeksiyon olmasını önlemek için temiz tutmak gereklidir. Bunun için; her bez değişiminde,doktorunuzun önerdiği bir antiseptik solüyona batırılmış bir kulak temizleme çubuğuyla kordonun özellikle tabanını silmelisiniz. Bu işlem, bebeğin canını yakmaz .
Göbek kordonu düşene kadar, bebeğin bezini göbek kordonu dışarda kalacak şekilde aşağıdan bağlamaya özen gösterin. Bebeğinizi banyo yaptırmayın, sadece silin.
Yeni dünyaya gelen bebeğiniz, günde 6-8 bez ıslatabilir. Sonraki günler bu sıklık değişir.Günde bir kaka yapabilir. Ya da her emme sonunda yapabilir her ikiside çok normaldir.

Yeni Doğan1.jpg

İlk günlerde koyu yeşil, siyah renkli olan kaka, sonraki günlerde sarı- yeşil, yumuşak kıvamlı bir şekilde olucaktır. Bebeğinizin yumuşak ve sulu kaka yapması çok normaldir, bu ishal anlamına gelmez. Fakat biberonla mama yiyen bebekler de daha kıvamlı kaka görülür.
Bebeğinizin pişik olmaması için bez kirlenince hemen değiştirmek gerekir,böylelikle pişik olmasını önlemiş olursunuz. Popada kızarıklık olursa ılık su ile temizleyin kurumasını sağlayın.
Doktorunuzun önerdiği çinko oksit içeren kremlerden yararlanabilirsiniz.
Kız bebeğinizin alt temizliğini mutlaka önen arkaya doğru olmalıdır. Erkek bebeğinizde ise sünnet derisini geriye çekip temizleyebilirsiniz. Sizin için bir çok bilgiyi anne ve bebek kategorimizdeki tamamen faydalı bilgiler sunmak adına hazırlanmış içeriklerden erişebilirsiniz.
Sağlıklı sevgi dolu günler dileriz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek dileği ile.. Esenlikler..
 
Üst