Sargı Bezi Nasıl Sarılır?

Cehre

Administrator
Yönetici
#1
Hepimizin hayatında kazalar olmuştur. Kazalarda meydana gelen kesiklerin tedavisinde, yaranın mikrop kapmaması için sargı bezi kullanılır. Sargı bezlerinin doğru bir şekilde sarılması, iyileşme sürecini etkileyen bir etkendir. Peki, sargı bezi nasıl sarılır? Sargı bezini doğru şekilde sarmayı biliyorsanız iyileşme süreci de o kadar hızlı olacaktır.
sargı bezi nasıl sarılır.jpg
Kesiklerde, yaralanmalarda sargı bezinin kullanılmasının amacı, yaranın hijyenik bir durumda kalabilmesini sağlamaktır. Bunun yanında yaranın hava ile temas etmesi dezavantaj olabileceği için de bu ürün kullanılıyor. Sargı bezi yara olan kısmı çok fazla sıkmayacak şekilde sarılmalıdır.
sarı bezi sarma.jpg
Hava ile temas etmeyecek şekilde ve çok da fazla havasız kalmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Sargı bezinin yaralı kısımda kalma süresi de önemlidir. Sık sık değiştirilmesi gereken durumlarda bu ihmal edilmemelidir. Belirli aralıklar ile değiştirilerek yaranın hijyeninin sağlanması gerekiyor.
sarı bezi.jpg
Sargı bezini sarmak için yara olan kısım tamamen kapatılmalıdır. Bunu bir pamuk yardımı ile yapabiliriz. Ardından sargı bezini sarabiliriz. Bu ürün sayesinde yaranın mikrop kapması ve yaranın daha da yayılması engelleniyor. Sargı bezini tüm eczanelerde bulmak mümkündür.
 
Üst