Çocuklarda Ve Bebeklerde Diş Bakımı

Cehre

Administrator
Yönetici
#1
Çocukların ilk dişlerini çıkması ile birlikte diş fırçalamaya ve diş eti masajına başlamak gereklidir. Çocuklarda ve bebeklerde diş bakımısağlıklı dişlere sahip olmaları için çok önemlidir. Anne babalar diş bakımına başlamanın henüz çok erken ve gereksiz olduğunu düşünebiliyorlar. Gerçek olan şudur ki, dişlerin çürümesine sebep olan bakteriler, bu dönemden itibaren ağış boşluğuna yerleşmeye başlıyorlar ve ilerde çürük oluşumuna neden oluyorlar. Bu yaşlarda diş fırçası ve macun kullanmak zor olabiliyor. Çocukların diş bakımı, beslenme sonrası sabah ve akşam gazlı bez ve tülbentle yapılabilir.

Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır.jpg
Çocuklarda Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar 3 yaşından önce sadece diş fırçası kullanmalıdırlar. Çünkü çocuklar florür içeren diş macunlarını yutabilirler. Florür vücutta birikip fazla flörür toplanmasına neden olur. 3 yaşından sonra fırçaya mercimek kadar macun sürülüp, ebeveynleri eşliğinde doğru fırçalama yöntemi ve süresi çocuğa öğretilmelidir. Şekerli gıdalar diş çürümesini hızlandıracağı için tüketildikten sonra çocuklara mutlaka dişleri fırçalatılmalıdır. En fazla 3 4 ay gibi bir sürede diş fırçaları yıpranma ve hijyen dolayısı ile değiştirilmelidir.

Çocuklar 6 yaşına geldiklerinde flörür tabletler kullanılabilir. Flörür uygulaması çok gerekli olmadığı söylense de çürümeyi yatkın dişler üzerinde flörür jel uygulamasının çürük oluşmasını engellediği bilimsel olarak ispatlanmış bir durumdur.
Çocuklarda Ve Bebeklerde Diş Bakımı.jpg
Süt dişlerini nasıl olsa döküleceği ve çürüklerinin önemsiz olduğunu düşünmek büyük yanılgıdır. Çok fazla çürümüş süt azı dişler çocukta ateşlenmeye ve ağrıya neden olabilir. Süt azı dişlerini çocuğun 10 12 yaşına kadar kullanması beklenmektedir. Zamanından önce çürüyen ve dökülen süt dişleri, yeni dişlerin çarpık çıkmasına ve daimi dişlerin diş etinde gömüle kalması gibi olumsuz etkilere yol açabilir. Böyle sorunlar yaşanmaması için çocuklara diş fırçalama alışkanlığıedindirip, rutin bir şekilde diş hekimine götürmeniz tavsiye edilir.
 
Üst