Spor yaparak sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmak isteyen kişilerin uzak durması gereken bazı içecekler vardır. Bu içeceklerin tüketilmesi gelişim hızını düşürerek yakılan kalorilerin geri alınmasını sağlar. Spor yapanların içmemesi gereken içecekler arasında özellikle asitli ürünlerin adının geçtiğini görüyoruz.

Diyet Kola

Kola ve diğer asitli ürünler sporcular için her şekilde zararlı olduğu için, diyet kola adı altında çeşitli içecekler içilebiliyor. Yapay tatlandırıcılarla üretilen bu içeceklerin sağlığa herhangi bir zararı olmadığı düşünülür. Oysa içeceğiniz diyet kola ile normal kola arasında hiçbir fark yoktur. Diyet kolalar vücutta ciddi bir oranda insülin salgılar. Bu da vücuttaki yağ birikiminin artmasına sebep olur.

Alkollü İçecekler

Sporla uğraşan kişilerin hiçbir şekilde alkollü içecekleri tüketmemesi öneriliyor. Alkollü içecekler kasların toparlanmasını engeller ve motor becerilerin yavaşlamasına sebep olur. Bunun yanı sıra alkolün en büyük zararı ise güçlü bir idrar söktürücü olmasıdır. Bu sebepte alkol içen kişilerde ciddi bir sıvı kaybı olur. Bu da içtiğiniz sağlıklı içeceklerden aldığınız proteinin yok olması anlamına gelir.

Enerji İçeceği

Sporcuların düştüğü en büyük yanlışlardan birisi de enerji içeceklerinin kendisine fayda sağladığını düşünmeleridir. Bu sebepte antrenmandan önce ya da sonra çeşitli türlerde enerji içecekleri tüketilebiliyor. Ancak hiçbir enerji içeceği sıfır şekerle üretilmez. Hepsinin içeriğinde belirli bir oranda şeker vardır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bu içecekleri tüketenlerin çok hızlı bir şekilde düzensiz kilo aldığı ortaya konulmuştur.

Hazır Meyve Suları

Hazır meyve sularının içerisinde hiçbir şekilde meyvenin lifi ve kabuğu yer almaz. Bu da içeceğiniz meyve suyunda vitamin ve mineral alamamanıza sebep oluyor. Bu meyve sularının içeriğindeki yüksek şeker, sporcu sağlığı için olumsuz bir etkiye sahiptir. Şayet meyve suyu tüketilmek isteniyorsa, doğal sıkma meyve suları tercih edilmelidir.

Spor Yapanların İçmemesi Gereken İçecekler

Yorum Yap