Sağlığımız için yenilen içilen şeylere dikkat edilmesi elbette önemli bir adımadır. Ancak bunun dikkatli ve kendinden emin adımlarla, yavaş yavaş yapmak bizleri zafere götürecek olan yoldur. Yani kısa bir zaman içerisinde vücudu aç bırakarak uygulanan şok diyetleri, aslında göz boyayıcı bir zafer ve bir o kadar da sağlığımızı kötü yönde etkileyen durumları içerisinde barındırıyor. Bundan dolayı bu yazımızı okuyarak, Şok Diyeti Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor? Sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Şok Diyeti Nedir?

Genel olarak normalden hızlı bir şekilde kilo vermek için uygulanan ve günlük olarak alınması gereken kalori miktarının oldukça çok altında kalori alınmasına yönelik olan diyetlere şok diyet adı veriliyor. Bu durum ilk duyulduğunda kulağa kısa yoldan bir çözüm olarak gelse de, aslında uzmanlar tarafından kesinlikle uygulanmaması gereken bir durum olarak belirtiliyor.

Uzmanlar Ne Diyor?

Şok diyetler genel olarak tek bir besine yönelik olarak uygulanan diyetlerdir. Vücudun alışık olmadığı bu durum ile karşı karşıya geldiğinde elbette bir tepki verecektir. Bir tek besin alınması demek vücut için lazım olacak olan vitamin ve minerallerin alımını engeller. Bu durumda da bağışıklık sistemi ve normal fonksiyonunda çalışmakta olan organlar bu durumdan kötü bir şekilde etkilenebilir. Şok diyete başlayıp kilo vermeye çalışıyorsanız ya da bir, iki haftadır uygulayıp birkaç kilo verdiyseniz bile diyeti bırakıp normal beslenme şeklinize geri döndüğünüzde, vermiş olduğunuz o kiloları aynı şekilde, hatta daha da fazlası ile geri almış olacaksınız. Şok diyet uygularken yavaşlayan metabolizma normal beslenme düzenine geri dönüldüğünde büyük bir ihtimalle daha çok kilo almanıza neden olacak. Çünkü diyetten önce yediğiniz kadar yeseniz bile yavaşlamış olan metabolizmanız sebebiyle vücudunuz eskisi kadar kalori yakamaz hale gelecektir.

Şok Diyeti Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

Yorum Yap