Akne genellikle ergenlik çağındaki gençlerde yetişkin çağa kadar görülerek devam eder. Sivilcelerin başlangıç yaşları kızlarda 10 ile 17 arası erkeklerde ise 14 ve 19 arasıdır. Sivilceler erkeklerde kadınlara göre daha şiddetli bir şekilde seyreder. Çoğu kez ağrılı ve rahatsız edici bir şekilde gelişme gösteren sivilceler hastalara genetik olarak yatkın olarak gelişir. Sivilceler ciddi bir sağlık sorunu oluşturmasa da özellikle ergenlik çağındaki gençlerin görsel anlamdaki etkisi nedeni ile ciddi psikolojik sorunları beraberinde getiren bir durumdur. Sivilcelerin tedavi edilmemesi durumunda kalıcı sağlık sorunlarına neden olduğu bildiriliyor. Birçok kişi sivilceler (akne) sivilce sebepleri tedavisi konusunda uzmanlara başvuruyor. Uzmanlar ise sivilcelerin basit bir tıbbi müdahale ile giderilebileceğini bildiriyorlar. Sivilcelerin tedavi sürecinin uzun olmasından dolayı hastaların bu süreçte sabırlı olmaları gerektiğine dikkat çekiyorlar.

Sivilceli Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Sivilceler uzun sürelidir ve tedavisi uzun bir süreci kapsar. Sivilceler tedavi edilmediği takdirde kalıcı izlere neden olabilir. Kişilerin sivilceleri ile oynaması ve onları sıkması yüzde oluşabilecek izlerin riskini yükseltebilir. Sivilceler bir deri hastalığıdır ve tedavisi dermatoloji uzmanı tarafından yapılmalıdır. İlaçla yapılacak tedaviler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle doktor haricinde başkalarından ilaç tedavisi almak zararlıdır. Kişinin kullanacağı ilacı hekim kişinin yaşına yüzündeki sivilcelerin türüne ve biçimine göre belirler. Erkeklerde görülen sivilceler genellikle genç erişkin yaşlarda iyileşme gösterir. Kadınlarda ise erişkin yaşta daha çok görülür.

Sivilcenin Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Sivilcenin oluşumunda birçok etken söz konusudur. Bu etkenlerin başında erkeklik hormonu oldukça etkilidir. Ergenlik döneminde hem kızlarda hem de erkeklerde erkeklik hormonunda yükseklik görülür. Bu dönemde vücut aşırı yağ üretimini gerçekleştiriyor. Başka hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlarda sivilce oluşumunu etkiliyor. Sivilceler mutlaka doktor kontrolünde muayene edilmelidir.

Sivilceler (Akne), Sivilce Sebepleri, Tedavisi

Yorum Yap