selulit

Selülit problemleri neden oluşur?

İçinde bulunduğumuz yaz döneminde, yaklaşan tatil ve deniz mevsiminde bayanların en büyük düşmanı, vücudumuzda oluşan selülitlerdir. Her bayan selülit konusunda az çok bilgi sahibidir. Öncelikle selülit nedir?

Selülit cildin bağ dokusunda ağrılı modüllerle seyreden epidermiste (derinin en üst tabakasında) portakal kabuğu görünümü yaratan kıvrımlı görünümlü bir problemdir. Bunlardan kurtulmak için kimi zaman piyasalardaki kremlerden ya da estetik

merkezlerinden medet umarız. Bunların ne kadar çözüm olduğu hem maddi hem de manevi konudan tartışılması gereken bir durumdur.

Atalarımızın bir deyimi vardır. “denizi görmeden paçaları sıvamayın” oysa burada tam tersi olmalıdır. Denizi görmeden paçaları sıvamalıyız ki selülit oluşmasını önleyelim. Öncelikle yapmamız gerekenlerin başında günlük yaşantımızda hem sağlığımız hem de güzel görünmemiz açısından yaptığımız yanlış alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz gerekecektir. Böylelikle hem kaliteli bir yaşam standarttı yakalamış hem de güzel bir görünüm elde etmiş olacağız.

Öncelikle bilmemiz gereken selülit problemleri neden oluşur? Her şeyde olduğu gibi nedeni bilinen bir sorunun çözümü o derece kolay ve kesindir. Gelin oluşum nedenlerini birlikte inceleyelim.

1- Genetik faktörler (aileden gelen kalıtsal faktörler)

2- Hormon bozuklukları (vücudumuzun hormanal dengesizlikleri)

3- Kan dolaşımı bozuklukları (damarlardan çıkan su dokulara birikir, dokularda biriken su, yağ ve tuz molekülleri, organizmalar tarafından kullanılamaz ve bu yerlere selülitler yerleşir. )

4- Bağ dokusu zayıflığı (hücreleri birbirine bağlayan dokuların zayıf olması)

5- Beslenme alışkanlıkları (yanlış ya da tek yönlü beslenme, alkol, kola, kahve ve özellikle sigara)

6- Hareketsizlik (özellikle masa başında çalışan bayanların gün boyu hareketsiz ve aynı pozisyonda kalması). Bu nedenle düzenli spor yaparak en azından hayatımızda her gün yürüyüşlere yer vermeliyiz.

7-psikolojik nedenler (beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızda çok önemlidir. Ruh sağlığımız bozulduğunda beynimizde yarattığımız stres vücudumuzdaki her organımıza zarar vermektedir.

Günlük yaşam mücadelesinde her türlü negatifliklere, strese belki zaman zaman engel olamayız ama en azında çocukken eminim hepimizin okuduğu pollyanna olmak bizi hem beden hem de ruh sağlığımıza da fazlasıyla fayda sağlayacaktır. Böylelikle ruhunuzun güzelliği bedeninize yansıyacaktır.

Selülit problemleri neden oluşur?