Sarımsak soframızdan eksik olmaması gereken bir bitkidir. Son derece faydalı olan bir besin türüdür. En az günde 2 tane alınması uygundur. Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Dediğimizde akla birçok faydası gelir. Bileşiminde bulunan vitaminler (A, B, C), şekerler, kükürtlü bir uçucu yağ ve içerisinde bol miktarda allil sülfür bulunuyor. Özel tat ve kokusu da bundan ileri gelmektedir. Orta Asya’da yetişen bir kültür bitkisidir. Geçmiş yıllarda birçok tedavide kullanıldığı bilinmektedir. Halen günümüzde de birçok hastalıkta kullanılıyor. En çok kullanıldığı bilinen rahatsızlık yüksek tansiyondur. Anında yüksek tansiyonu düşürme etkisi bulunmaktadır. Pek çok bitkinin olduğu gibi sarımsağında sağlık üzerinde çok fazla etkisi olduğu bilim adamları tarafından da ispatlanmıştır. Halk arasında da tedavi amaçlı kullanılan ve evlerimizden hiç eksik edilmeyen bir besindir. Her yemekte ve salatalarda kullanılabilen ve yakışan bir yiyecektir. Tadı çok lezzetli ancak kokusu biraz kötüdür. Bu nedenle sonrasında karanfil kullanımı uygun olacaktır.

Saymakla bitmeyen faydaları

Sarımsağın saymakla bitmeyen pek çok faydası bulunur. Bunlardan bazıları; Atardamar kireçlenmesi, yüksek tansiyon, yara ve çıban tedavisi, kramplar, akciğer, karaciğer, kalp ve safra kesenine, bağırsak kurtlarına, mide ve bağırsak temizliğine, iştah açmaya, nezleye, bronşite, ateşi düşürmeye, bağırsak gazlarına, idrar yollarında taş oluşumuna, kalp adalesine, cinsel güce, idrar söktürmeye, kabızlığa, saç dökülmesine, ses güzelliğine iyi geldiği bilinir.

Kalbe Etkisi

Kolesterolü düşürme özelliği olduğu gibi kanı sulandırır. Kan dolaşımını hızlandırma özelliği bulunur. Tüm bunlarda kalbe olan olumlu etkisini ortaya koyar. Kan şekerini düşürme etkisi vardır. Makul sayıda şeker hastalarının her gün alması uygun olur.

Pişirme Şekli

Yüksek ısıda pişirmek vitamin değerini yok eder. Bu nedenle çiğ yemeyi tercih etmek gerekir. Günde 2 adet yemek idealdir. Fazla tüketmek yararını daha fazla arttırmayacaktır.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Yorum Yap