Erkeklerde ergenlik dönemiyle birlikte vücutta tüylenme, yüz ve çevresinde sakal, bıyık çıkmaya başlar. Sakal, bıyık çıkışı kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimilerinde gür ve kalın çıkan sakal, kimilerinde cılız belirir ve zamanla gürleşir. Ergenlik çağında sakalımı gürleştirmek için ne yapabilirim diyorsanız, bu yaşlarda tedavi uygulanmasına gerek yoktur.

Hiç sakal olmaması ya da seyrek sakallı olmak erkekler için olumsuz etkiler yaratabilen bir durumdur. Her gün traş olmak ne kadar sıkıcı da olsa, sakal eksikliği erkeksi görünümde sorun yarattığı düşüncesi oluşturabilir ve bu kişide takıntı haline gelebilir.

Doğal Çözümler

Birçok hastalığa iyi gelen mucize yiyecek sarımsak sakal gürleştirmek için de kullanılabilir. Sarımsak kürü uygulamak için öncelikle yüz traş edilir, dövülmüş sarımsağın suyu yüze sürülür, masajla iyice yedirilen sarımsak suyu bir süre bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Bu uygulamaya iki hafta süresince her gün devam edilir.

Sarımsak kullanımının diğer yönteminde ise yüz buz küpleri sürülmesinin ardından ortadan ikiye kesilen sarımsak taneleriyle iyice ovalanır. Bu yöntem diğerine nazaran daha fazla yanma ve tahriş hissi verir. Dövülmüş sarımsağın zeytinyağı ile karıştırıp hafta iki ya da üç sefer yüze sürmek şekliyle sarımsak kürü uygulanabilir.

Sarımsak kürü uygularken dikkate alınacak en önemli durum cildin göstereceği hassasiyettir. Çok narin ve hassas ciltlerde tahriş edici etkisinden dolayı sarımsak tavsiye edilmez.

Sakalımı gürleştirmek için ne yapabilirim sorusuna badem yağı da cevap olabilir. Su ile nemlendirilmiş sakala badem yağıyla güzelce masaj yapılır, bir saat kadar sonra yıkanır. İçeriğindeki omega-3, magnezyum, kalsiyum ve A,D,E vitaminleri ile badem yağı sadece tüyler değil cilt için de son derece faydalıdır.

Dermotologlardan Yardım Alın

Erkeklerin de dış görünüşlerine önem vermeye başlamasıyla kozmetik sektörü ve ilaç firmaları bu alanda da çalışmalarına hız verdi. Artık raflar beyler için de üretilen ürünlerle dolu. Konunun uzmanı bir dermatoloğa danışarak, cilt tipine uygun bir tedavi gerçekleştirilebilir. Eczanelerde satılan losyonlar, yağlar sakal gürleştirmek için çözüm olmaktadır.

Sakalımı Gürleştirmek İçin Ne Yapabilirim?

Yorum Yap