Düzenli olarak spor yapmak, kişilerin zinde olmasını ve stresten uzaklaşmalarını sağlar. Uzmanların en son ki yaptıkları açıklamalarda ‘sağlıklı yaşam için spor şart‘ açıklamalarını duyurmuştur. Sağlıklı yaşam demek, spor yapmak demektir. Bunun yanında sporun fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bilimsel araştırmalara göre düzenli yapılan sporların sağlık açısından oldukça olumlu etkilendiği görülmüştür. Sporun faydaları ve vücuda etkileri son derecede yüksektir. Spor yapan kişiler ve spor yapmayan kişiler karşılaştırıldığı zaman spor yapanlar daha zinde olduğu görülmektedir. Yaş kaç olursa olsun, spor tavsiye edilmektedir. Çünkü birçok hastalığın önüne geçmekte ve psikolojik anlamda da vücuda iyi gelmektedir.

Sporun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmak istiyorsanız mutlaka spor yapmalısınız. Çünkü spor vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Uzmanlar ise sporun faydalarını şu şekilde sıralamaktadır;

1- Fiziksel performansları geliştirmeye yardımcı olur.

2- Yaşam kalitesini arttırır ve stresten uzak tutar.

3- Kalp krizi gibi durumları en aza indirir.

4- Vücut kaslarının rahatlamasına yardımcı olur.

5- Vücudun dinç ve sert durmasına sağlar.

6- Selülit ve yağ gibi problemlerinin önüne geçer.

7- Sigarayı ve alkolü bırakmaya yardımcı olur.

8- Endişe ve kuruntuları arındırır.

9- Metabolizmayı hızlandırır.

10- Kendinize olan güveniniz artar.

11- İyi bir dış görünüş sağlar.

Yukarıda belirtilen her faktör sporun vücuda etkileridir. Bunlar sadece yarısıdır. Spor vücuda faydaları saymakla bitmez. Düzenli olarak yapıldığı zaman vücudun zinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Ancak her spordan sonra duş alınması gerekmektedir. Vücut terlemesinden ve toksinlerin vücuda yapışmamasından dolayı bu çok önemlidir. Eğer sigarayı ve tütün gibi maddeleri bırakmak istiyorsanız mutlaka spor yapmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü spor yapmak sigarayı ve kötü alışkanlıkların bırakmaya yardımcı olur.

Sağlıklı Yaşam İçin Spor Şart

Yorum Yap