romatizma

Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Doğuştan olan ve sonradan oluşan romatizma hastalığı beraber yaşamayı gerektiren bir rahatsızlıktır. Çeşitleri olan romatizmanın en fazla görülen türü artrit adı verilenidir. Romatizmam var diyen hastaların büyük bir çoğunluğu bu türe sahiptir. Yaygın bir hastalık haline gelen romatizmaya ne iyi gelir, tıbbi seçeneklerin dışında neler yapılabilir inceleyelim.

Romatizma nedir?

Özellikle diz bölümünde eklem ve kas ağrıları şeklinde kendini gösteren romatizma, sinir sistemi ile ilgili bir problemdir. En fazla görülen iltihaplı romatizma, eklem bölgelerindeki enfeksiyonlar sonucu oluşur. Bunun yanı sıra kadınların yaşam standartlarını bir hayli düşüren kalp romatizması, bir müddet sonra kalbin ana fonksiyonlarını engelleyerek soluk alıp vermeyi zorlaştırır, eklem bölgelerinde uyuşmalara neden olur ve vücudun belirli bölgelerinin morarmasına sebebiyet verir. Aşırı soğuğa maruz kalma durumunda ortaya çıkan adale romatizması kolaylıkla tedavi edilebilir ancak tekrarlamaması için insanın kendini iyi koruması gerekir.

Romatizmanın en baskın belirtisi sabahları hissedilen ve eklem bölgelerinin esnekliğini zorlaştıran sertliktir. Kişi sabahları eklemlerinin gevşemesi için beklemek zorunda kalır. İltihaplı romatizmaya sahip ise eklem çevresinde ağrılar daha şiddetli olur.

Romatizmaya ne iyi gelir şeklindeki meraklı arayışların birinci adresi kesinlikle doktorlar olmalıdır. Öncelikle tıbbi yöntemleri bilmek, uygulamak; diğer yöntemleri yardımcı ve ağrı azaltıcı olarak uygulamak en iyisidir. O yüzden böyle bir probleminiz varsa önce işin uzmanına görünün.

Tıbbi tedavi başladıktan sonra, önceden denenmiş ve faydası görülmüş nar özü tüketimi en çok tercih edilenler arasındadır. Narın vücut için faydası çok ama romatizma yaşanan bölgedeki enfeksiyonu azalttığı da kanıtlanmıştır. Düzenli olarak nar tüketmek enfeksiyon nedeni ile oluşan ağrıların azalmasına ve ödemlerin inmesine müthiş fayda sağlamaktadır.

Eklem bölgelerinin mucizevi ilaçlarından biri de omega 3’tür. Ton ve somon balıklarında fazlasıyla bulunan bu yağ asitleri enfeksiyonlara karşı mücadelecidir. Romatizması olanlara haftalık üç öğün bu balık türlerini tüketmeleri tavsiye edilir.

Klasik yöntemlerden biri de kronik devam eden romatizma eklem ağrılarına karşı sıcak kum uygulamasıdır. Sıcağın özellikle deniz kumunun sıcaklığının iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra eklem ağrıları yaşayanlara kaplıcalar da önerilir.

Romatizmaya Ne İyi Gelir?