Rahim ağzı kanseri, yumurtalık kistleri ve rahim kanseri, miyom başta gelen rahim hastalıklarıdır. Uzman doktorlar her zaman erken teşhis hayat kurtarır sözüne, rutin kontrol ve testlerin önemli olduğuna her fırsatta dikkat çekiyorlar. Fakat çoğu bayan bu hayati önem taşıyan tavsiyeyi ya korkudan veya ihmalkârlık yaparak genelde kulak arkası ediyorlar, rahim hastalıkları tanı ve tedavi yöntemleri gerçekçimi dendiğinde verilecek cevap nettir. Oysaki erken teşhis ve tedavi artık rahim ağzı, rahim ve yumurtalık kanseri gibi ölümcül olan hastalıkların bile tedavi edilmesini sağlarken, diğer yandan da tarama imkânı mümkün olan rahim ağzı kanserlerinin henüz oluşmadan önüne geçilmesine de olanak tanır.

Düzenli Muayene Ve Kontrol Şart

Düzenli bir şekilde muayene her 2 durum için oldukça önemli. İlki, henüz her hangi bir şikâyete yol açmamış, ilerlememiş, fakat var olan bir kanser hücresinin erken fark edilip tedavisinin zaman kaybetmeden başlaması için oldukça önem taşır. İkincisi ise sağlıkla uyuşmayan yanlış ve kötü alışkanlıkların ya da mevcut olan risk faktörlerinin vaktinde değiştirilerek, olması muhtemel bir sağlık problemini engellemek içindir.

Kontroller Ne Zaman Yapılmalı?

Düzenli bir şekilde jinekolojik muayenesi için modern tıbbın tavsiyesi kız çocuklarının 13 ila 15 yaş civarında ilk kadın doğum ve jinekolojik muayenelerinin yapılmasıdır. Erişkin dönemde de her bayanın senede bir defa jinekolojik muayene ve ultrason takibini aksatmadan ve ihmal etmeden yaptırmaları gerekiyor. Bu kontroller ihmal edildiği takdirde daha büyük sorunlarla karşılaşma olasılığı yükselir. Dünya genelinde her sene ortalama 500 bin kadın, Human Papilloma Virüsü’nün yol açtığı rahim ağzı kanserine yakalanmaktadır. Daha da kötü olan durum bu kadınların 250 bini geç tanı sebebiyle hayatını kaybediyor olmasıdır. Kadın kanserleri içinde 2. sırada bulunan rahim ağzı kanserine, ülkemizde ise her sene 1500 kadın yakalanıyor.

Rahim Hastalıkları Tanı Ve Tedavi Yöntemleri

Yorum Yap