Prostat, erkeklerde bulunan bir bez organdır. Prostat bir hastalık ismi değil bir organ ismidir. Prpstat halk içinde yerleşen bilginin aksine bir erkekte doğuştan beri vardır. Yani sadece erişkin insanlarda bulunan bir şey değildir. Prostat erkek cinsel işlevinin yerine getirilmesinde büyük roller üstlenmektedir. Prostat üretranın etrafına çepeçevre sarılı durumdadır ve bu kısma salgısını bırakmaktadır.Prostatın ana işlevi üretraya kayganlık vermektir. Prostatta 3 çeşit hastalık görülmektedir. Bu hastalıklar bağlı da kişide belirtiler ortaya çıkmaktadır. Prostatin hastalığı ve tedavisi mümkün olan şeylerdir.

Prostat Hastalıkları Nelerdir?

Prostatta en sık rastlanan hastalık durumu, iyi huylu prostat tümörleridir. Erkekler arasında çok sık olmasada görülür durumdadır. İyi huylu olduğu için yayılım göstermez ve ölüm tehlikesi yoktur. Bir diğer prostat hastalığı ise prostit olarak adlandırılan, prostat enfeksiyonudur. Prostit diğer hastalıklara göte daha sık görülen ve her yaita görülebilen bir durumdur. Akut ve kronik olarak ayrılmaktadır. Bakteri vücut içi organlara yayılırsa, bu durumda ölümcül bir hal alabilir. Sonuncu prostat hastalığı ise prostat kanseridir. Prostat kanseri, metastaz yani yayılım gösterir ve vücut içi organlara yayılabilir. Tüm bu hastalıklarda ortak olarak kasık ağrısı, zorlu idrar yapma ve idrar yaparken ağrı oluşması görülür. Prostitte ayrıca ateş yükselmesi ve halsizlikte görülür.

Prostat Hastalıklarının Tedavisi

Prostat hastalıklarında genelde cerrahiye başvurulur. Kanserin erken dönemde teşhisinde cerrahi ile yayılmadan, kanserden kurtulmak mümkündür. Metastatik prostatın ise tedavisinde onkolojik yaklaşımlar kullanılır. Prostitte, antibiyotik ve ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Kronik durumlarda ise cerrahi işlem uygulanır. İyi huylu tümörler kişide sıkıntı yapmıyorsa tedavi gereksinimi duyulmaz. Fakat çok büyümüş ve idrar yapmaya engel oluyor ise bu durumda cerrahi ile tümör bölgeden alınarak üretra açıklığı rahatlatılır.

Prostatin Hastalığı ve Tedavisi

Yorum Yap