Prematüre doğan bebeklerin beslenmesi çok önemlidir. Bu nedenle böyle bir durum ile karşılaşan birçok anne baba prematüre bebek nasıl beslenir sorusuna cevap arıyor. Bunun nedeni ise yeni doğan bebeklerin emme ve yutkunma zorluğu çekmesidir. Prematüre bebeklerin beslenmesi çok zordur. Prematüre doğan bebeklerde solunum yolu ve sindirim sistemi bozukluğu sebebi ile ağızdan beslenmesi güçtür. Bu nedenden dolayı damar yoluyla serum takılarak protein ve kalori verilerek bebeğin beslenmesi sağlanır. Bebek doğduktan hemen sonra bebeğe yeterince kalori ve protein verilmesi gerekiyor. Prematüre bebeğin hemen beslenmesi hastaneden çıktıktan sonra gelişimi için çok önemlidir. Yeni doğan sonrası bebekler beslenme sorunu yaşıyor.

Beslenme Sorununun Nedenleri Nelerdir?

Bebeğin ciğerlerinin gelişmemesinden dolayı uzun bir sure solunum cihazına bağlı olması ve damar yolu ile beslenmesi, bebeğin emme ve yutma problemi olması bebekte halsizlik ve huysuzluk yaparak gelişimini de etkiler. Prematüre bebek doğduktan hemen sonra hemen kilo almaları mümkün değildir. Çok ufak doğan prematüre bebekler yeni doğan ünitesinde fazla gelişim gösteremezler. Küçük ve az kiloda doğan prematüre bebeklerde gelişim geriliği görülür. Prematüre doğan çocukların gelişimi yaşıtlarına göre daha geç olur. Ancak ergenlik döneminden sonra yaşıtları ile aynı boy ve kiloya sahip oluyorlar. Prematüre doğan bir bebek ne kadar kısa sürede ağızdan beslenir ise o kadar çabuk kilo alır ve gelişimi hızlanır.

Prematüre Bebekler için En uygun Beslenme Şekli

Prematüre doğan bebekler için ağızdan beslenme vücut gelişimleri kadar beyin gelişimleri içinde çok önemlidir. Bebeğini emziren annenin sütünün kalitesi de bebeğin sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Bu yüzden annenin toz ve sıvı halinde ek besin protein alması önemlidir. Bebeğin ilk aylarda protein almaması bebekte gelişim bozukluğuna neden oluyor.

Prematüre Bebek Nasıl Beslenir

Yorum Yap