Polikistik over sendromu pek çok kişinin karşılaştığı bir sorundur. Yumurtalık çevresinde oluşan küçük kistlere polikistik over adı verilmektedir. Overlerde yer alan bu kistler kadınlarda adet gecikmesi ya da adet görememe gibi sorunlara da neden olmaktadır. Polikistik over hakkında sık sorulanlar arasında karşılaşılan en önemli soru da adet ile ilgili olanlardır. Polikistik over her durumda adet gecikmesine neden olmaz. Kimi zaman adeti çok düzenli olan kişilerde de polikistik over sendromu gibi şikayetlere rastlamak mümkündür. Polikistik over hormonlar ile ilgili bir rahatsızlıktır.

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromunun en sık görüldüğü durumlarda genel olarak benzer şikayetler görülmektedir. Bu şikâyetler arasında en belirgin olanları ise tüylenme ile ilgili sorunlardır. Özellikle göbek ve göğüste meydana gelen aşırı tüylenmeler kadınların en büyük sorunlarından birini oluşturmaktadır. Polikistik over sendromunda özellikle ağrılı adet dönemleri de görülmektedir. Adetler kahverengimsi olarak başlayabilir ve şiddeti yüksek olabilir. Bunun yanı sıra polikistik over sendromu olan kişilerde yılda 9 ya da daha az adet görme durumu ile de karşılaşılır. Polikistik over bulgurlarında insilün direncinde de önemli değişmeler olabilmektedir. Bu nedenle polistik over bulgusu taşıyan kişilerin insilün direncini de düzenli olarak ölçtürmesi ve gerekli tedaviyi uygulaması gerekir.

Polikistik Over Tedavisi Nasıl Yapılır?

Poliskistik over sendromu olan kişiler daha çok adet düzensizlikleri ya da ağrılı adet olma gibi durumlar ile doktora başvurmaktadır. Polikistik over şikâyeti bulunan kişilerde uygulanan tedavilerden biri de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapı kistlerin büyümesini durdurmakta etkilidir. Bunun yanı sıra düzenli adet olmak ve adet ağrılarını azaltmak için de doğum kontrol hapı tedavisi uygulanmaktadır. Çok riskli durumlarda ve kistlerin büyümesi durdurulmadığında cerrahi müdahale gibi durumlar ile de karşılaşılabilir.

Polikistik Over Hakkında Sık Sorulanlar

Yorum Yap