Sigara içen bireyler sadece kendilerini değil çevrelerinde sigara içmeyen kişileri de içtikleri sigaranın dumanı ile olumsuz etkiliyorlar. Pasif içicilik olarak belirtilen bu durum hakkında birçok kişi pasif içicilik nedir? Sorusunun cevabını arıyor. Sigara içmeyen bireyler sigara içen bireylere göre beş kat daha fazla sigaranın etkisine maruz kalıyor ve bunun adına pasif içicilik adı veriliyor. Sadece yanan sigaranın dumanı dahi solunduğunda daha da tehlikeli bir boyuta geliyor.

Pasif İçiciliğin Olumsuz Etkileri

Sigara içilir iken çekilen dumanı filtreden geçer ve bazı maddeler o filtrede kalır. Fakat yanan sigaranın dumanı filtreden geçemediği için zehirli duman içeriğindeki zararlı kimyasallar ile çevrede dolaşır ve sigara içmeyen kişilere beş kat daha fazla zarar verir. Pasif içicilik sigara içmeyen kişinin sigara içilen ortamda bulunmasına denir. Sigara içmeyen bireylerin sigara içen kişiler ile aynı ve kapalı ortamlarda bulunmaları pasif içiciliğe neden olur. Pasif içiciler normal aktif içiciler gibi risk altındadır. Sigara içen bireyler istedikleri her yerde sigara içme hakları yoktur. Pasif içiciliğe en çok küçük çocukların maruz kalması en tehlikelisidir. Çocuklar sigaranın zehirli kimyasal maddeli dumanına daha duyarlıdır.

Pasif İçiciliğin Çocuklara Olan Olumsuz Etkisi

Yapılan araştırmalara göre küçük çocukların her 3/4’ünün pasif içici olduğu ve yapılan idrar tahlillerinde nikotinlerinde gün içinde altı tane sigara içen bireye eş değerde olduğu saptanmıştır. Ayrıca pasif içici olan çocuklarda astım, bronşit ve üst solumu yolu hastalıkları ile karşı karşıya kalıyor. Pasif içici olan çocuklar ileri ki yıllara da doktor, hastane, sürekli devam eden astım krizleri ve ömür boyu ilaç kullanmak zorunda kalabiliyorlar. Bunun için öncelikle sigara içen bireylerin çocuklarının yanında sigara içmemeleri ve sigara içmeyen bireylerin yanında ve kapalı ortamlarda sigara içip sigaranın zararlı dumanına maruz bırakmamaları gerekiyor. Ayrıca arabada sigara içmekte son derece zararlıdır. Camları veya havalandırması açık dahi olsa sigara içmeyen kişilere üç kat daha fazla zararı vardır.

Pasif İçicilik Nedir?

Yorum Yap