Papatya ilkbahar aylarında kendini gösteren bir bitkidir. Bembeyaz kendine hoş kokusu ve görüntüsüyle insanı başka yerlere götürür. Papatyanın insana iyi gelen daha farklı yanları da vardır.

Papatya yüzyıllardır uyku bozuklukları tedavilerinde kullanılmaktadır. Ayrıca mide rahatsızlıklarına ve soğuk algınlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Papatya üzerine yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları da bu faydaları sağladığını desteklemektedir. Bu çalışmalar sonucunda papatya modern tıpta da birçok ilaç yapımında etkin bir madde olarak varlık göstermektedir.

Papatya çayı papatya bitkilerinin toplanması ve kurutulması sonucu kaynatılmasıyla yapılır. Kış aylarının soğuğunda tercih edilmektedir. Papatya çayı ve faydaları oldukça fazladır.

Papatya Çayı Mucizesi

İlk olarak söylemek gerekir ki papatya çayı önemli olarak soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Düzenli kullanımlarda insanın bağışıklık sistemini olumlu etkileyerek hastalık riskini düşürür. Papatya çayı güçlü bir antioksidan olduğundan sivilce ve siyah noktalardan cildi arındırır ve parlaklık sağlar. Papatya çayı güneş yanık izlerinin üzerine sürüldüğünde izleri azaltıcı etki gösterir. Papatya çayının kan şekeri seviyesini dengede tuttuğu bilinmektedir ancak doktor tavsiyesi ve kullanım sıklığı oldukça önem arz etmektedir. Bilindiği üzere bazen aşırıya kaçmak sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Papatya çayı içmek çok ağrılı olan migrene iyi gelmektedir. Genel olarak baş ağrısını da dindirdiği bilinmektedir. Papatya çayı insanı psikolojik olarak da rahatlatır uyku düzenine yardımcı olur, sakinleştirici bir etkisi vardır. Günün stresinden arınmak ve zihni dinlendirmek için ilk tavsiyeler arasındadır. Her gün bir fincan papatya çayı içilmesinde bir sakınca görülmemektedir.

Papatya çayı saçlar üzerinde de mucizevi etkilere sahiptir. Kepeğe iyi gelir, saçlara parlaklık verir. Kafa derisinin sağlıklı olmasını sağlar. Papatya çayı aynı zamanda etkili bir kas gevşeticidir. Rahim kaslarının gevşemesini sağlar.

 

Papatya Çayı ve Faydaları

Yorum Yap