Panik atak aniden meydana gelen endişe ve kaygı nöbetleridir. Bu endişe ve kaygı atakları yaklaşık olarak 10 dakika süresince sürekli olarak daha da artar ve 10 dakika sonunda yavaşlayarak etkisini kaybetmeye başlar. Panik atak durumlarında şiddeti çok büyük olan duygular yaşarız. Birçok insanın zaman zaman uğrayabileceği bu panik ataklar kişiden kişiye ve hissettiğimiz kaygı durumuna göre farklılık gösterir. Panik atak durumunu yaşayan insanların bir anlamda kalitesi düşer. Dışarı çıkma isteği kaybolur, otobüse binememe ve asansöre binememe gibi başlıca kısıtlayıcı etkileri olur. Panik atak yaşayan insanlar sürekli olarak panik atak durumlarında kendilerine destek olacak kişiler isterler ve bu yüzden yalnız olmaktan hoşlanmazlar. Bu insanlar her vakit yanlarında birilerinin olmalarını isterler.

 

Panik Atağın Belirtileri Nelerdir?

Panik atağın belli başlı belirtileri ise şunlardır. Kalp çarpıntıları, uyuşma, karıncalanma, titreme, nefessiz kalma, terleme ve panik atak sırasında ciddi bir hastalık geçiriyor hissidir. Panik atak geçiren insanlar o sırada felç, beyin kanaması ve kalp krizi gibi ciddi ve önemli olan hastalıkları geçiriyormuş gibi hissedebilir. Düşüp bayılacağını, çıldıracağını ve kontrolünü kaybedeceği hissinde olabilir. Panik atak yaşayan insanların büyük bir kısmı bu gibi durumlarda hastanelere giderek kalp krizi geçirdikleri şikâyetinde bulunmaktadır. Ama yapılan araştırmalar ve bu tür hastalardan edinilen bilgilere göre panik atak yaşayan insanların çoğunda kalp krizi rahatsızlığına rastlanmamıştır. Ve bugün kalp hastanelerindeki hastaların yaklaşık dörtte biri panik atak yaşayan insanlarıdır. Sizinde yukarıda anlatmış olduğumuz belirtilerden bir ya da bir kaçı mevcutsa bir uzmana görünmenizde fayda var.

 

Panik atak aslında bir psikolojik rahatsızlıktır. Küçüklükte yaşadığımız kötü anılar, bilinçaltımıza yerleşmiş gündelik hayattaki kaygı duyduğumuz anlar panik atağın oluşmasındaki etkendir. Tabi psikolojik etkenlerin yanı sıra azda olsa biyolojik faktörlerinde etkisi vardır. Bu hastalığın uzman doktorlar tarafından tedavi edilmesi mümkündür.

 

Panik atak yaşayan insanlar yaşadıkları kaygı durumunu iyiye düşünerek hayatlarını devam etmeleri hem panik ataklarını atlatmayı hem de hayatlarını kolaylaştırması açısından önemlidir. Bu gibi durumlarda vücudumuz kısmen yorgun duruma geçeceği için beynimizden vücudumuza göndereceğimiz telkinler sizleri daha rahat hissettirecektir.

 

Panik atak tedavisi psikolojik uzmanlar tarafından kolektif bir biçimde yapılmalıdır. Ve hasta bu süreçte elinden geldiğince doktorlarının önerilerini uygulamalı ve bu hastalığını yeneceğine inanması gerekmektedir.

Panik Atak Nedir?

Yorum Yap