Ovulasyon, Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Kişiler yumurtlama dönemlerini hesaplayabilmeleri için son adet başlangıç tarihi ile adet düzenini doğru bilgiler ile girdikten sonra hesaplama butonuna basarak ortaya ovulasyon tarihi çıkacaktır. Ortaya çıkan ovulasyon tarihi hiçbir teşhis ya da kesinlik içermeyen tarihlerdir. Sadece girilen bilgilere göre tahmini yumurtlama tarihi belirleniyor. Bu işlem Türkiye ortalamaları göz önüne alınarak bilgi amaçlı kullanılıyor.,

 

Ne Zaman Gebe Kalabilirim?

Yumurtlama yani ovulasyon dönemi kadınların hamile kalmaları için en ideal zamanlardır. Bu nedenle ovulasyon hesaplamaları kadınlar için oldukça büyük bir önem taşıyor. Bu dönemlerde girilen cinsel ilişki sonrasında hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir. Adet dolaşım döngüsü düzenli olan kadınlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan 14 gün önce başlar. Yani adet döngüsü 28 günde bir olan kadınlarda yumurtlama evresi 14. günde başlar. Ovulasyon dönemi hesaplama araçları kullanılarak yumurtlamanın gerçekleşeceği tahmini günler tespit edilebilir. Belirlenen bu tarihlerde hamile kalmaya çalışılabilir.

Ovulasyon Dönemi ya da Yumurtlama Dönemi Nedir?

Ovulasyon dönemi kadınların yumurtalıklarında yumurta atılması anlamına geliyor. Ovulasyon dönemi ise bu yumurta atılımının gerçekleşmesi ihtimalinin en yüksek olduğu dönemlerdir.

Yumurtlama yani ovulasyon dönemi her adet döneminin ortasında yumurtalıkta döllenmeyi bekleyen belli bir olgunlukta olan yumurtaların döl yatağında serbest kalması ile birlikte çatlaması ile meydana gelir.

Bu dönemin genel anlamı yumurtlama dönemidir. Bir diğer adı ise ovulasyon dönemidir. Ancak kadınların adet düzenleri 21 günden kısa ve 35 günden uzunsa bu durum ovulasyonun yani yumurtlama döneminin gerçekleşmediği anlamına geliyor.

Yumurtlama Ya Da Diğer Adı ile Ovülasyon Günleri Nasıl Hesaplanır?

Ovülasyon, yumurtlama dönemi hesaplama, genel olarak adet döneminin orta günlerine rastlayan 11- 16ç günler arasında gerçekleşir. Buradaki hesaplamalar genellikle ülke ortalamasına göre yapılıyor. Bu nedenle % 100 netlik taşımıyor. Çiftlerin gebeliği önlemek için bu tarz bir yöntemi kullanması istenmeyen gebeliklerin olma ihtimalini yükseltiyor. Bu nedenle bu amaçla kullanımı tavsiye edilmiyor.

Ovulasyon Hesaplama Cetveli ile Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

Ovulasyon hesaplama cetveli ile kadınlar ve çiftler doğurgan oldukları günleri, tahmini yumurtlama tarihlerini, bebeğin tahmini doğum tarihini, doğuma kalan tahmini gün sayısı gibi bilgiler elde edebilir. Yumurtlama dönemi hesaplama sistemi ile kadınlar son gördükleri adet tarihlerini en eskiden en yeniye doğru doğru bir şekilde girmeleri gerekiyor. Eğer ki sadece son adet tarihi hatırlanıyorsa o tarih girilmelidir.

Tek bir tarih girildiğinde hesaplayıcı siklusu 28 günde bir olarak kabul ediyor. Ancak bazı çiftler gebelik olmaması için ovulasyon hesaplamasına göre hamilelik dönemlerini öğrenerek o dönemlerin haricindeki günleri tespit ediyorlar. Bu hesaplama sistemi tahmini bir hesaplama sistemi olduğu için % 100 doğru bilgiler veriyor diyemeyiz.

Bu nedenle istenmeyen gebeliklerin olması ihtimalide oldukça yüksektir. Bu hesaplama cetvelinden ziyade korunma teknikleri kullanılarak istenmeyen gebeliklerin önüne geçilebilir.

Ovulasyon, Yumurtlama Dönemi Hesaplama