Nadir Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir? sorusu sıkça karşımıza gelmektedir. Kadınlar genel olarak kadın hastalıkları konusunda birçok sıkıntı yaşamaktadırlar. Örneğin miyom, çikolata kisti olarak bilinen endometriozis, sancılı adet görme (dismenore), genital bölgede koku, kaşıntı gibi hastalıklar sıklıkla karşılaşılan hastalıklardır. Ancak bunların dışında neredeyse binde bir oranında rastlanılan hastalıklar da kadınlar için tehlike oluşturmaktadır.

Ender Görülen Kadın Hastalıkları

Bu hastalıkları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Tüp Kanseri: Bu kanser türü, genital organ kanserleri arasında en zor teşhis edilebilen ve en az rastlanan kanserlerden biridir. Karın çevresinde ağrı, hazımsızlık, gaz şikayeti, karında su toplanması ya da bir kitle oluşumuyla anlaşılır; ancak bu belirtiler kendisini hemen göstermez. Belirtiler başladığında hastalık çevre organlara da yayılmış olur. Hastalık anlaşılmadığı için her yıl kadınların 1 defa dahi olsa bir kadın doğum uzmanına muayene olması gerekmektedir. Böylece erken teşhis konularak tedaviye başlanabilir.

Mol Gebeliği: Bu gebeliğin diğer adı üzüm gebeliğidir. Rahim içindeki bölge, üzüm şeklinde kabarmış keseciklerle dolduğu için bu isim verilmiştir. Normal bir gebelik şekli değildir. Bu gebeliği anlayabilmek için ultrason kullanılır ve gebelik kesesinin olmadığı anlaşılır.

Erken gebelik zamanında genital bölgede oluşan kanamalarla ile belli olur. Hamile olan kişi, kanama şiddetli ise üzüme benzeyen parçacıklar düşürmeye başlar. Bu tarz bir gebeliğin devam ettirilmemesi gerekmektedir.

Uterus (rahim) Sarkomu: Ender görülen tümörlerden biridir. Vajinal kanama, akıntı, ağrı, karın çevresinde birden bire gelişip büyüyen kitle ile belirtileri anlaşılır. Bu hastalık, çok hızlı yayılan ve tedavi edilse dahi yeniden görülme ihtimali olan bir hastalıktır. Öldürücü olma olasılığı da bulunan kötü huylu bir tümördür. Bu hastalık rahim duvarındaki kaslarda oluşur. Genellikle 40 yaş üstündeki kadınlarda görülür.

Fetus İçinde Fetus: İkiz bebeklerin gelişimi sırasında karşılaşılabilen hastalıklardan biridir. Bu hastalıkta, ikiz bebeklerden biri diğerinin vücudunun içinde gelişirken diğer bebek ölür ve tek bebek doğumu meydana gelir. Bu durum, embriyonun zigot aşamasında simetrik olmayan (asimetrik) bölünme gerçekleştirmesi neticesinde oluşur.

Tek olarak doğan bebekte yaşı ilerledikçe karında ağrı gibi bazı şikâyetler başlar ve karında kitleden şüphelenir. Yapılan araştırma sonucunda çocukta diğer bebeğin bulgularına rastlanır. Bu durumu sonlandırmak için o bölgede bulunan kitle çıkarılır.

Nadir Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Yorum Yap