Yüzyıllar boyu 7’den 70’e tüketilen yoğurt, en değerli ve en vazgeçilmez besin kaynağıdır. Sofralardan eksik edilmeyen yoğurdun süt ürünleri içerisindeki yeri çok eskiye dayanmaktadır. Bulundurduğu vitaminler (iyod, protein vb.) bakımından insan fizyolojisini yakından ilgilendirir. Sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, saç, cilt, kemik ve diş, yapısını da güçlendiren bir besin kaynağıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenen her insan günlük hayatında yoğurt tüketmelidir.

 

Yoğurdun faydaları konusunda uzmanlar birçok yorumda bulunmuşlardır. En bilinenleri, yoğurdun bilhassa öğleden sonra tüketiminde sindirim sistemini kolaylaştırıcı etkisinin bulunması, kalsiyum minerali içermesi, kemik yapısına iyi gelmesi, kemik kırılmalarını kolay iyileştirmesidir. Yoğurdun doğal haliyle tüketilmesi en can alıcı noktadır. Doğal olmayan yoğurt insan vücuduna yeterli yararı sağlamayabilmektedir. Ev yapımı yoğurt tüketimi yoğurt tüketiminin tavsiye edilen şeklidir. Vitamini suyunda olan yoğurdun suyu ile birlikte tüketimi sağlandığında yararı kat kat yükselmektedir.

 

Yoğurt Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Düzenli yoğurt tüketen insanlarda, şeker, kanser, bağırsak, hepatit ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski yoğurt tüketmeyen insanlara nazaran daha azdır. Probiyotik olması kanser riskini azaltan bir etkendir. Ani zehirlenmelere karşı bir panzehir görevi üstlenen yoğurt, bağırsaktaki zararlı bakterileri temizler ve sindirime yardımcı olur. İlaçların, özellikle bazı dönemler kullanılması gereken antibiyotiklerin yan etkilerini azaltıcı ve yok edici etkisi yoğurdun bir diğer faydasıdır. Psikolojik açıdan bakıldığında yoğurdun öfke ve sinir kontrolü sağlayarak insanı rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Diyet listelerinde de yerini koruyan yoğurt, zayıflamaya da yardımcı bir besin kaynağıdır. Vücuttaki zararlı bakterileri yok eder, kolon kanseri riskini azalttığı gerçeği yoğurdun zengin mineraller içerdiğini gösterir. Her öğün tüketilebilir olması sebebi ile yararı daha net anlaşılabilmektedir. Uyku problemi yaşayan insanlarda yatmadan önce tüketildiğinde insanı rahatlatarak kaliteli bir uyku sağlanmasına da yardımcı olur.

 

Ulaşılabilirlik bakımından kolay elde edilen bir besin kaynağı olduğundan her evde mutlaka bulunmaktadır. Maliyeti düşük fakat faydası maliyetinden oldukça büyük olan besindir. Mühim olan yoğurdun doğalını tüketmektir. İnsanlara yapımı zor geldiğinden daha çok hazır yoğurtlar tercih edilmektedir. Fakat yapılan araştırmalar ev yapımı yoğurdun, hazır yoğurtlara göre daha sağlıklı olduğunu söylemektedir. Kıyaslandığında ev yapımı yoğurdun daha sulu olduğu ve bol mineral içerdiği aşikârdır. Faydaları saymakla bitmemekle beraber deyim yerindeyse her yemeğin yanına yakışan bir besindir. Dolayısıyla yemek öncesi, yemekle birlikte ve yemek sonrası da tüketilebilir. Düzenli yoğurt tüketen insanların yaşam kaliteleri yükselişe geçmektedir. Uzun ömrün ve sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı yoğurt her yaştan insana hitap etmekle birlikte faydaları da saymakla bitmemektedir. Yoğurt ye, sağlıklı yaşa, uzun ömürlü ol.

Mucize Besin Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yorum Yap