Mide kanaması mide duvarının uzun süreli hasar görmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fark edilmesi geç süren mide kanaması vücudun çok fazla kan kaybetmesine neden olur. Mide kanaması fark edildiği anda hemen bir doktora başvurmak gerekir. Mide kanaması belitleri ortaya çıktığı zaman kişinin aklına mide kanaması nedir? Tedavileri nelerdir? sorusu geliyor.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Kahverengi ya da parlak kırmızı kan kusmak, dışkının siyah ya da katran gibi olması ve tuvalet sırasında dışkı ile birlikte kanama meydana gelmesi mide kanamasının belirtileri arasında yer alır. Ayrıca karnın üst bölgesinde kramp şekilde ağrı, halsizlik, kansızlık, mide yanması, hazımsızlık, baş dönmesi, iştahsızlık, ishal, konsantrasyonun azalması, nabzını yükselmesi ve idrarda azalma meydana gelmesi anı mide kanamalarının belirtileri arasında görülür.

Mide Kanaması Neden Olur?

Gastrit veya Ülser:

Mide kanamasına en çok neden olan rahatsızlıklar arasında gastrit ve ülserdir. Gastrit veya ülser uzun süreli tedavi edilmediği zaman mide duvarına zarar vererek herhangi bir damarın delinmesine ve mide kanamasının meydana gelmesine neden olur. Ayrıca, devamlı olarak alkol kullanmak, baharatlı gıdaları fazla tüketmek, mide bakterileri, sigara kullanmak mide gastrit ve ülseri tetiklediği için mide kanamalarına neden olabilir.

Devamlı Olarak İlaç Kullanmak

Bilhassa uzun süreli kullanılan aspirin, iltihap kurutucu ilaçlar ve romatizma ilaçları mide kanamasını tetikleyici unsurlar arasında yer alır.

Mide Kanseri

Mide kanseri mide kanamasına yol açan sebepler arasında yer alır. Özellikle elli beş yaşında sonra mide kanseri riski artar, sigara içen insanlarda mide kanseri riski daha yüksektir, nadirde olsa midede oluşan iltihaplar mide kanserine neden olur. Mide kanserine neden olan diğer nedenler, B12 vitamini eksikliği, mide ameliyatı geçirmek, daha önceden başka bir kanser rahatsızlığı geçirmiş olmak ve ailede herhangi bir bireyde daha önceden mide kanseri rahatsızlığı olması.

Mide Kanamasının Tedavisi

Mide kanaması kendi başına bir rahatsızlık olmadığından dolayı mutlaka altta yatan sebebin bulunması ve buna göre tedavi uygulanması gerekir. Midesinde aşırı miktarda kanama olan kişilerin acil bir şekilde hastaneye yatması gerekir. Aksi takdirde kişi çok fazla kan kaybına maruz kaldığı için soka girebilir. Mide kanamasının tedavisi yapılırken midede bulunan yaranın kapatılması gerekir.

Mide Kanaması Nedir? Tedavileri Nedir?

Yorum Yap