Mevsimsel grip, influenza A ya da B virüslerinin bulaşması sonucu çoğunlukla bahar ve kış aylarında görülen bir hastalıktır. En çok solunum yolu ile bulaşır. Mevsimsel gripte, çok büyük salgınlar görülmez ancak kolay bulaşan bir hastalıktır. Mevsimsel grip için aşılar mevcuttur. Her sene hastalıktan önce vurulursa virüsten korunma sağlanabilir. Mevsimsel grip hastalığı ilk 3 gün içinde belirtileri gösterir ve bu zaman dilimi hastalığın en şiddetli olduğu dönemdir. 3. günden sonra hastalık yavaş yavaş iyileşir. İyileşme süresi normalde 7-10 gün arasıdır. Ancak bazı ağır vakalarda iyileşme 2 ya da 3 haftayı bulabilir. Titreme, kuru öksürük, yüksek ateş, baş ağrısı, vücut ağrısı, boğaz ağrısı, ishal, kusma, burun akıntısı ve tıkanıklığı mevsimsel grip belirtileri nedir? sorusuna verilen en iyi cevap olur.

Mevsimsel Grip Nasıl Bulaşır?

Hastalık en çok öksürme, aksırma ya da hapşırma sonrası insanların ağzından çıkan damlacıklarda bulunan virüslerin solunması ile bulaşır. Bu damlacıkların bulaştığı yerlere temas etmek de hastalığa yakalanma sebebidir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

65 yaş üstü insanların bağışıklığı biraz daha zayıf olduğundan o kişilerde hastalık ağır seyredebilir. Bu nedenle hastalık sürecinde doktora görünmekte fayda vardır. Başka bir kronik hastalığı olan ya da hastalığın normalden uzun sürdüğü kişiler de mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır.

Mevsimsel Grip Hastalığından Nasıl Korunulur?

Aşı olmak, en iyi ve kesin korunma yollarından biridir. Salgın olduğu dönemlerde kalabalık ortamlardan uzak durmak, hasta olan kişilerle temasta bulunmamak çok önemlidir. Ayrıca elleri sık sık yıkamak da alınacak önlemlerdendir.

Mevsimsel Grip Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Mevsimsel grip hastalığının en iyi tedavi yolu istirahattir. Ayrıca hastalık boyunca bol bol C vitamini almakta da fayda vardır. Hastalık süresince çok sıvı tüketilmelidir.

Mevsimsel Grip Belirtileri Nedir?

Yorum Yap