Meme kanseri, sütü meme uçlarına taşıyan kanallar ile süt bezleri hücrelerinde meydana gelen kontrolsüz çoğalma sonucu yayılabilen bir tümör hastalığıdır. Kontrolsüz hücrelerin çoğalması ile tümörler büyüyüp çoğalabilir. Bu meme kanseri nedir? sorusuna verilecek en iyi cevaptır. Meme kanseri üzerinde birçok ortak uzman görüşü genetik yatkınlıktır. Yani taşınan genin bu hastalığa eğilimi vardır. Bu durum doğal olarak ailenin diğer üyelerinde de görülebilir. Meme kanseri olmadaki en büyük risk faktörü kadınlıktır. Bu hastalık erkeklerde görülmez. Bir kadın hastalığıdır. Bu nedenle her kadın risk altındadır.

Meme Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri kişi tarafından fark edildiğinde çok geç olur. Bu tümörlerin fark edilebilmesi için 1-2 cm büyüklüğü kadar gelmelidir. Bu da meme kanseri için çok ilerlediği anlamına gelir. Meme ucundan gelen akıntılar bu hastalıkta görülebilen belirtilerden biridir. Meme derisinde soyulma, meme başının içeri doğru çekilmesi, memenin büyümesi ve renginin değişmesi, meme bölgesinde kızarıklık ya da tahriş görülmesi meme kanserinde en sık rastlanan belirtilerdendir. Meme kanseri sadece memede görülen bir rahatsızlık değildir. Kontrolsüz büyüyen bu tümörler akciğer, karaciğer ve kalça gibi bölümlerde de görülebilir.

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Meme kanserinde ilk ve en çok cerrahi müdahale yapılır. Bu müdahale ile kontrolsüz büyüyen tümör hücreleri temizlenir ya da memenin tamamı alınabilir. Daha sonrasında doktor tarafından tespit edilen duruma göre hormon tedavisi ya da kemoterapi yapılabilir.

Meme Kanserinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Meme kanserinde erken teşhis bazen hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle gen testi ve belli aralıklarla kan testi yaptırmak çok önemlidir. Uzmanların verdiği bilgiler dahilinde memenin belli bölgelerinde oluşan sertlikler de hastalığın yayılmadan engellenmesi açısından çok büyük önem arz eder. 6 ayda bir yaptırılması önerilen check up kontrollerinde de bu hastalık tespit edilebilir.

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Yorum Yap