L-carnitine nedir? sorusuna net bir yanıt ararsak, vücudunuzun içerisinde bulunan fakat yaş ilerlemesi ve bedenin güçsüz düşmesi durumunda takviye edilmesi gereken bir amino asittir. Bazı durumlarda kişi kendini çok enerjik hisseder işte bu durum hücre içerisinde oluşan l-carnitine tarafından sağlanır. Peki, l-carnitine ne işe yarar? Bu sorunun cevabını verelim.

L-Carnitine Ne İşe Yarar?

l-carnitine bedenin bütününü oluşturan hücrelerinizin enerjisini sağlayan bu maddenin kökeni ve çıkış yeri amino asitlerindendir. Ana organlardan olan karaciğer ve böbrekleriniz tarafından l-carnitine üretilir. Bu enerji sayesinde kas yapınızda güçlenmeler görülürken kalbiniz de de depolama sağlanır. Genellikle 80 yaş civarı ya da özel bir hastalığa sahip olunduğu zaman bedenin kendiliğinden l-carnitine üretmediği zamanlarda l-carnitine takviyesi yapılır. Bu maddenin bir diğer önemli görevi ise yağ yakımını kolaylaştırmasıdır. Yağ asitlerinin vücut içerisinde gerekli noktaya yani mitakondiriye aktarılmasını sağlar. Bedenimizin trafosu da mitakondiri’dir. l-carnitine tarafından taşınan bu yağlar mitakondiri tarafından yakılarak enerji oluşumuna neden olur.

L-Carnitine Nasıl Kullanılmalıdır?

Spor yapan kişilerin daha çok tercih ettiği bir üründür. Fakat bilinçsizce kullanılmamalıdır. Kullanım amacınıza göre de ürün değişmektedir. Vücudunuzda l-carnitine eksikliğinden kaynaklanan bir şekilde takviye amaçlı kullanıyorsanız mutlaka doktor tavsiyesi şeklinde kullanıma başlanmalıdır. Doktorunuz tarafından gerçekleştirilen belirli testler sonrasında l-carnitine ihtiyaç olup olmadığı anlaşılabilir. Spor sırasında daha fazla yağ yakımı sağlamak istiyorsanız, spora başlamadan yaklaşık 35-40 dk öncesinde sıvı olarak tüketmelisiniz. Ürünün tablet şeklinde kullanımı da mevcuttur fakat spor amaçlı olduğu için kana daha hızlı karışan ürünü tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Takviyesiz Olarak L-Carnitine Hangi Besinlerden Sağlanır?

Sağlıksız beslenme l-carnitine düşürür. Bu yüzden Et, süt, balık ve tavuk ürünlerini daha sık tüketmelisiniz. Fast food beslenme tarzından uzak durmalısınız.

L-Carnitine Nedir? Ne İşe Yarar?

Yorum Yap