Kuş gribi son zamanlarda insan sağlığını tehdit eden hastalıkların başında geliyor. Ölümcül sonuçları olan bu hastalık ile ilgili birçok kişi bilgi almak istediğinden kuş gribi belirtileri nedir? sorusuna cevap arıyorlar. Kuş gribi, kanatlı hayvanlarda ortaya çıkan ve insana yayılan bir enfeksiyonun neden olduğu hastalıktır. Kuş gribi enfeksiyonunun hayvandan insana bulaşması için ölü bir hayvana temas etmek yeterlidir. Kuş gribi hastalığının çevreden insana bulaşma özelliği de söz konusudur.

Kuş Gribinin Çevreden İnsana Bulaşma Etkisi

Kuş gribinin insana bulaşmasını sağlayan nedenlerden birisi de enfekte olan hayvanın burun ve boğaz akıntısı ile hayvanların göz yaşına temas ile bu enfeksiyon insana geçebiliyor. Enfekte bir hayvanın salgı ya da dışkılarının insanların kullanmış olduğu eşyalara bulaşmasına karşılık insanların bu eşyalara temas etmesi ile kuş gribi enfeksiyonu insana geçebiliyor. Aynı zamanda enfekte tozların solunması da kuş gribi hastalığının habercisidir. Kuş gribi enfeksiyonunun insandan insana bulaştığını gösteren bir vaka şu ana kadar görülmemiştir.

Ancak kuş gribi enfeksiyonunun mutasyona uğraması ile birlikte insandan insana geçme gibi bir durum söz konusu olabilir. İnsanların mevsimsel grip ile kuş gribi arasındaki benzerlikten dolayı yapmaları gereken şey kuş gribi ile mevsimsel griplerin sonuçlarına bakmalarıdır. Aradaki fark ancak bu şekilde ayırt edilebilir. Kuş gribi vakalarında genellikle alt solunum enfeksiyonlarının bağlı olduğu akciğer hastalıkları, zatürre ve solunum yetmezliği gibi belirtiler kendisini gösterir. Kuş gribi virüsünün insana bulaşmasından sonra kuluçka sürtesi 3 ile 10 gün arasında değişiklik gösteriyor. Kuluçka süresi sonunda görülen belirtilerden bazıları boğaz ağrısı, yaygın kas ağrısı, ateş, solunum güçlüğü ve şiddetli kas ağrılarıdır. Aynı zamanda şiddetli karın ağrısı ve ishal vakaları da görülebilir.

Kuş Gribi Belirtileri Nedir?

Yorum Yap