İhtiyaçlarını karşılamaya kazançları yetmeyenler tarafından çok kullanılan bir yöntem olan kredi çekmeyi denemeden önce tüketicilerin bilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Konunun uzmanı olan çeşitli meslek gruplarına mensup kişiler Kredi Çekmek İsteyenlere Altın Tavsiyeler veriyor. Bu tavsiyelere uyulması halinde çekilen kredilerin geri ödenmesinde büyük sorunlar yaşanmıyor. Herhangi bir sebeple çekilen kredilerin geri ödenmesinde, kredi sözleşmesi imzalanan kuruluş olan bankalar, ana para üzerine çeşitli faizler uyguluyor. Tüketicilerin zor durumda kalmamak için kredilerle ilgili araştırma yapması gerekiyor.

Ödenebilecek Net Miktar Belirlenmeli

Tüketicilerin türü ne olursa olsun kredi çekmeden önce, aylık olarak ödeyebilecekleri tutarı belirlemeleri gerekiyor. Aksi durumda, giderler gelirden fazla olabiliyor. Bu halde ise, bankalar tarafından kredi miktarına uygun olarak kredi çeken tüketici aleyhinde icra takibi başlatılıyor. Ev ya da iş yerlerine kredi borcu yüzünden haciz gelmemesi için çekilen kredinin aylık ödeme tutarlarının düzenli şekilde geri ödenmesi gerekiyor. Tüketiciler ödeyebileceklerinden çok miktarda kredi çekmemeleri konusunda uzmanlar tarafından uyarılıyor.

Fazla Başvuru Yapılmaması Gerekiyor

Kredi çekilmeden önce, çok fazla sayıda bankaya kredi çekmek için başvuruda bulunulmaması önem taşıyor. Çok sayıda yapılan başvuru, kredi verilebilir kişiler listesinde alt sıralara düşülmesine neden olabiliyor. Güvenilirliği olumsuz olarak etkileyen başvuru sayısının artması konusunda dikkatli olunması gerekiyor.

İhtiyaç Kadar Kredi Çekilmesi Gerekiyor

Tüketicilerin ihtiyaç duydukları miktarı belirleyerek buna uygun oranda kredi çekmeleri gerekiyor. İhtiyaçtan fazla ya da az kredi çekilmemesi büyük önem arz ediyor. Fazla miktarda çekilen kredilerde geri ödeme sırasında işletilecek olan faiz miktarı da artıyor. İhtiyaçtan az miktarda kredi çekilmesi ise, tüketicilerin tekrar kredi çekmesine neden oluyor. Borçları ve giderleri bu şekilde artan tüketiciler ise, geri ödemede çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

Kredi Çekmek İsteyenlere Altın Tavsiyeler

Yorum Yap