Kontrollü solunumun birden fazla yararını olduğunu inceleyen bilim adamlarına göre, kontrollü solunumun stresi azalttığı, kişinin kendisi ve çevresi ile olan farkında olma durumunu artırdığı ve hatta bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülmektedir. Eskiden beri kullanılan bu yöntem son yıllarda bilimsel olarak da gösterilmiş ve gittikçe önemi artmıştır. Kontrollü solunumun yararları, uykusuzluk, depresyon ve dikkat dağınıklığı gibi oluşan yakınmaları azaltmaktadır ve kontrollü solunum şeklini bilinçli bir şekilde değiştirmek beyine sinir sitemini aktive etmesi uyarısını göndermekte, bunun sonucunda da kalp hızını düşürmekte ve kişiyi sakinleştirmekte, bu sayede daha mutlu ve huzurlu, sağlıklı bir yaşam sürmenize neden olur.

Uyumlu Solunum Kontrollü solunumun yararları arasında bulunan ve insanların kendileri ile barışık olmasına neden olan uyumlu solunum yöntemi sayesinde artık insanlar uygulanan bu yöntem ile solunum kontrollü yapmakta ve bunun yararlarını görmektedir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle dik bir şekilde oturun veya sırtüstü yatın, ardından ellerinizi karnınızın üstüne bırakın. İçinizden yavaş yavaş beşe kadar sayın ve nefes alıp karnınızı şişirmeye çalışın. Bu işlemi uyguladıktan sonra nefesinizi tutun, içinizden yavaş yavaş altıya kadar sayarak nefesinizi verin. Bu yöntemi gün içerisinde daha fazla uygulamaya özen gösterin. Bu sayede hem günün yorgunluğunu hemde yaşamış olduğunuz olayları üzerinizden kolay bir şekilde atabilme imkanına sahip olabilirsiniz.

Stres Atma

Yaşamış olduğunuz sıkıntılı olayları üzerinizden atmak istiyorsanız, mutlaka uygulamanız gereken yöntemler arasında bulunan ve birçok yararı bulunan stres atama yöntemi sayesinde artık günün tadını stresli olmadan çıkarabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle yere veya bir sandalye kenarına dik olarak oturun, ellerinizi karnınızın üzerine yerleştirin, nefes alırken, öne doğru eğilin ve karnınızı genişletin. Daha sonra nefes verirken, karnınızdan havayı iyice çıkarmaya çalışırken öne doğru bükülün ve geriye doğru eğilin. Böylece fazla tekrar sırasında daha fazla olumlu sonuç elde edere ve mutlu bir şekilde yaşarsınız.

Kontrollü Solunumun Yararları

Yorum Yap