Beyaz kan hücresi anlamına gelen WBC, beyaz kan hücresi akyuvar ya da lökosit denilmektedir. WBC testinde, beyaz kan hücre sayısını öğrenmek için yapılan teste WBC testi deniyor. Kan testinde WBC nedir? Kan değerinde bulunan enfeksiyon oluşumunu engelleyen bu hücreler, bakteri ve virüs gibi diğer organizmaları yok etmekle görevlidir. Bakteriyel enfeksiyon rahatsızlığı bulunan kişilerde, WBC yüksekliğine rastlanabilir.

WBC (Lökosit) Nedir?

Normal insan vücudunda bulunması gereken lökosit sayısı mikro litre başına 4,500 ve 10,000 hücre arasında değişiyor. Enfeksiyon oluşması halinde, bunların temizlenmesi için, lökosit üretilmeye başlanır. Yüksek miktarda lökosit sayısı, sağlık sorunu olduğunun işaretidir. Eğer mevcut hastalık yoksa vücutta ki lökosit sayısı toplam kanın yüzde bir oranını kapsıyor. Toplam da 5 farklı lenfosit çeşidi vardır. Bunlar, monositler, bazofiller, eozinofiller, lenfositler ve nötrofillerdir.

WBC Yüksekliği Endişe Gerektirir Mi?

Lökosit çeşitliliğine göre ve hücre sayısının oranına göre, hastalık türünü öğrenmek mümkündür. Bakteriyel hastalık türleri genelde, kandaki monosit ve eozinofil oranı normalin üzerinde olduğu durumlarda görülür. Aşırı miktarda lenfosit ise doku zedelenmesi, iltihaplanma, travma, kronik kemik iliği ve duygusal çöküntünün habercisi olabilir.

Kanda WBC Yüksekliği Nedenleri

Lenfosit sayısının yükselmesi bazı farklı nedenlere dayanabilir. Enfeksiyon nedenli, vücutta ki bakteri ve virüs sayısı çoğalmaya başladığı taktirde, bağışıklık sistemi devreye girer ve hastalığa karşı kemik iliginden lenfosit üretilmeye başlar. Sigara içmek, KAOH hastalığının oluşmasındaki en büyük nedendir. Sigara içen bir kişide, ciğerlerde iltihaplanma meydana gelir ve kanda bulunan lenfosit sayısının yükselmesine sebeptir. Duygusal yönden çöküntü ve stres lenfosit sayısını cok az değerde yükseltebilir.

WBC Nasıl Geçer?

Genelde enfeksiyon kaynaklı olduğu icin antibiyotik kullanımı lenfosit sayısını normale getirebilir. C vitamini tüketmek, Omega 3 ve yağ asitleri kullanılabilir.

Kan Testinde WBC Nedir?