İnsan vücudunun en önemli organlarından birisi olan kafanın dış çevrelerden korunması oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kafa bölgesine dış çevreden gelen etkenlerin yaratmış olduğu duruma kafa travması adı veriliyor. Bu nedenle birçok kişi gerek iş nedeni ile gerekse hayatın normal akışına bağlı olarak gelişen kazalarda kafa travması yaşayabiliyorlar. Bu nedenle kafa travması nedir? Sorusunun da cevabını arıyorlar. Kafa travması derecelendirme olarak kendi içerisinde belli bir gruba ayrılıyor. En düşük kafa travması olarak nitelendirilen basit kafa travmasında kişilerde hayati bir durum söz konusu olmaz. Sadece kafalarına almış oldukları darbeye bağlı olarak kısa süreli denge kaybı yaşayabilirler. Basit kafa travmaları genellikle tıbbi müdahale olmadan kendiliğinden geçebilen bir travma türü olarak ön plana çıkıyor.

İleri Dereceli Kafa Travması

İleri dereceli kafa travması olarak adlandırılan kafa travmasında genellikle kişilerin hayati bir risk yaşamaları nedeni ile tehlikeli bir grupta yer alan travma çeşitleri arasında yer alıyor. İleri dereceli travma türünde kişilerin kafalarına yüksekten ağır bir cismin düşmesi, trafik kazası, spor kazaları gibi ağır darbelere bağlı olarak gelişen bir travma türü olarak dikkat çekiyor. Bu tür vakalarda kişilerin vakit harcamadan sağlık kuruluşlarına yetiştirilmesi gerekiyor. İleri dereceli kafa travmalarında kişiler baygınlık ve bilinç kaybı gibi durumlar ile karşılaşabiliyorlar

Kafa Travmasının Tedavisi

Kafa travması yaşayan kişilerin hızlı bir şekilde sağlık kuruluşuna yetiştirilmesi ile birlikte ilgili kişinin öncelikle kafa grafisi çekilerek beyin kanaması, ve kafa tası kırığı olup olmadığı tespit ediliyor. İleri derece kafa travmalarında alınan darbeye bağlı olarak beyin kanaması vakaları görülebiliyor. Böyle bir durum söz konusu ile hastalar derhal ameliyata alınarak tedavilerine başlanıyor. Kafa travmalarında baygınlığın yanı sıra ağızdan beyaz köpüklerin gelmesi de olağandır.

Kafa Travması Nedir?

Yorum Yap