Sağlık, insanın her yaşta dikkat etmesi gereken bir konudur. Sağlığın bozulması her zaman kolay atlatılabilecek bir sorun değildir çünkü. Ancak özellikle kadınların dikkat etmesi gereken hastalıklar da vardır. 25 yaş ve üzerindeki kadınlar için birtakım kontrollerin dikkate alınması tehlikeli rahatsızlıkların erken teşhis edilmesi için oldukça önemlidir.

Hangi Hastalıklara Dikkat Etmek Gerekir?

25 yaştan sonra uzmanlar özellikle düzenli meme kontrolünü önerirler. 30 yaştan sonra ise evli- bekar ayırt etmeksizin yumurtalık kontrolüne girmek önem taşır. Yapılacak bu kontroller, kadınlarda çok yaygın hale gelen meme kanseri, yumurtalık kisti ya da kanseri, rahim ya da rahim ağzı kanseri gibi pek çok hastalığın erken teşhis edilmesi için önemlidir. 40 yaş ve üzeri kadınlarda ise özellikle menopoz dönemi sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu dönemde meme kanseri riski 4 kat artarken, menopoza bağlı kemik erimesi de dikkat edilmesi gereken bir tehlikedir. Özellikle genetik öyküsünde Alzheimer ya da demans gibi hastalıklar bulunan kadınların, doktor tavsiyesi olmak koşulu ile hafıza güçlendirici destek almaları gerekebilir. Ayrıca bağırsak kanseri dikkat edilmesi gereken bir başka hastalıktır. Teşhis için kolonoskopi, dışkı ve idrar tahlili ve smear testi yapılabilir.

Tedbir ve Tedavi için Neler Yapılabilir?

Özellikle 40 yaşın üstündeki kadınların yaşam standardını artırmaları gerekir. Bunun için öncelikle alkol ve sigaradan uzak durmaları, doğru ve sağlıklı beslenmeleri önerilir. Hayatlarından hareketi eksik etmeyip düzenli egzersizler yapmaları ve stresten uzak durmaları da son derece önemlidir. Bu önlemler sayesinde obezite, diyabet, kalp- damar hastalıkları ve meme kanseri gibi hastalıklardan korunmaları daha kolay hale gelir. Hafızayı güçlendirmek için ise öncelikle tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak, ek olarak düzenli şekilde bulmaca çözmek yardımcı olacaktır.

Kadınların Dikkat Etmesi Gereken Hastalıklar

Yorum Yap