Rahim mantarı enfeksiyonu candida albicans adlı mantarda aşırı büyüme olduğunda ortaya çıkar. Bu aşırı büyüme özellikle vulvar bölgesinde tahriş kaşıntı ve iltihaplanmaya neden olur. Birçok rahim mantarı vakası birkaç günde geçer ancak eğer semptomlar geçmez ya da daha kötüye giderse doktora başvurulmalıdır. Tıbbi olarak henüz resmen kabul görmemiş olsa da amiyane tabiriyle ‘kocakarı ilaçlarının’ rahim mantarı tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir. Kadınlarda rahimde oluşan mantar ve tedavisi için yapılması gerekenler vardır.

Yoğurt

Türklerin dünya mutfağına en büyük katkılarından biri olan yoğurt, probiyotik bir gıda olarak kabul edilir. Probiyotikler, vücudunuzun tümünde bakteri-maya dengesini düzeltmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Öte yandan Yoğurt, lactobacillus acidophilus gibi canlı bir bakteriyi içerir. Anti mikrobiyal Kemoterapi Dergisinde yayınlanan araştırmaların derlemesi bazı probiyotiklerin candida albicans’a karşı etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Vajinal mantar sorunundan kurtulmak için yoğurt yiyebilir ya da rahminizin mantarlı bölgesinin üstüne yoğurt sürebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının antifungal özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar, Hindistan cevizi yağının candida albicans’a karşı etkili olduğunu göstermiştir. Hindistan cevizi yağı kullanarak bir vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için, öncelikle saf, organik bir Hindistan cevizi yağı satın aldığınızdan emin olun. Yağları, etkilenen bölgeye doğrudan elinizle uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, mantarları, bakterileri ve virüsleri öldürmek için kullanılan uçucu bir yağdır. Yapılan araştırmalar, çay ağacı yağı içeren vajina fitillerinin, vajinal enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca çay ağacı yağının, rahim florasının sağlıklı bir şekilde dengede kalmasını sağladığı düşünülüyor.

Antifungal Krem Ya Da Fitiller

Rahim mantarından kurtulmak için eczanelerden alınabilecek reçetesiz antifungal krem ya da fitiller kullanılabilir. Prospektüsü okuyun, önerilen şekilde krem ya da fitili rahminize uygulayın.

Kadınlarda Rahimde Oluşan Mantar Ve Tedavisi

Yorum Yap