Yapılan araştırmalara göre kadınlarda görülen idrar kaçırma şikâyeti her üç kadının birinde görülen bir durumdur. Ancak yapılan araştırmalar kadınların doğum sonrasında idrar kaçırma şikâyetlerinin daha sık görüldüğü ve doğum sonrasında her dört kadının üçünde idrar kaçırma şikâyetlerinin olduğu tespit edilmiştir. Kadınlarda görülen idrar kaçırma şikâyetlerinin hafife alınmaması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Kadınlarda idrar kaçırma şikâyetlerinin ana nedeni gelen idrar istediğinin aniden bastırılması, idrarı uzun süre tutma, şeker ve tansiyon hastalıkları ile menopoz gibi durumlar olarak gösterilebiliyor. Aynı zamanda kadınların doğum yapmasına bağlı olarak da idrar kaçırma şikâyetleri görülebiliyor. Doğum esnasında pelvik kasların gevşemesi nedeni ile doğum sonrasında idrar kaçırma şikâyetlerinde artış gözlemleniyor.

İdrar Kaçırmanın Gerçek Bir Sorun Olduğu Durumlar

Kadınların idrar kaçırma sorunları belirli zamanlarda müdahale edilmesi durumunda olabiliyor. Özellikle kadınların öksürdüklerinde, güldüklerinde, hapşırdıklarında, egzersiz yaptıklarında, yürüdüklerinde, koştuklarında ya da ağır bir eşya kaldırdıklarında idrar kaçırma şikâyetleri görülüyorsa bu durum müdahale edilmesi gereken durumlar olarak ön plana çıkıyor. Özellikle idrar yapma isteği oluştuğunda tuvalete yetişememe durumu söz konusu olduğunda müdahale edilmesi gereken etkenler arasında gösteriliyor. Bu belirti ve özellikler ile karşılaşan kadınların mutlaka bir doktora başvurmaları gerekiyor.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma şikâyetleri olan kadınların doktora başvuru yapmaları ile birlikte gerekli tetkik ve tahliller yapılarak ilaçlı tedaviye başlanıyor. İlaçlı tedavi sürecinin başlanmasından sonra kasık bölgelerindeki pelvik kaslarının güçlendirme egzersizleri ile idrar kaçırma sorunlarının önüne geçilebiliyor. Ancak kadınların bu egzersiz ve tedavi şartlarını tam olarak yerine getirmeleri gerekiyor. Yapılan egzersizler ile pelvik kaslarının güçlendirilmesi neticesinde idrar kaçırma sorunlarında gözle görülür bir azalma meydana geliyor. Tüm bunlara rağmen tedavi sonuç vermez ise doktorlar operasyona karar verebiliyorlar.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu Hafife Alınmamalı

Yorum Yap