İlaçsız Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hemen her insanın en fazla yakındığı sorunlardan biridir baş ağrısı gerek fiziksel rahatsız gerekse psikolojik bir rahatsızlığa dayalı baş ağrıları için sıklıkla ilaç kullanılır. Hatta baş ağrısı ilaç çeşitleri en çok rastlanan ilaç türleridir. Her ne kadar ağrılı bölgeyi uyuşturup ağrının sona ermesini sağlasa da uzun vadede sık kullanımı vücudun çeşitli organlarında kalıcı hasarlara neden olmaktadır. Peki ilaçsız baş ağrısı nasıl geçer ona cevap verelim.

Stresten Uzak Durmak

Baş ağrılarının en önemli nedenlerden biridir stres. Gün içerisinde yaşanan stres, gerginlik, sinirlilik hali, korku ve endişe gibi duygular insanların gerilmesine ve netice olarak başın çeşitli bölgesinin ağrımasına neden olmaktadır. Stresli ortamdan uzaklaşmak, rahat ve sakin bir ortama geçmek, mümkünse karanlık bir odada uyumak kişinin rahatlamasına, baş ağrısının azalmasını hatta tamamen sona ermesini sağlayacaktır.

Bol Su Tüketin

Vücudun gün boyu suya ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında vücudun su gereksinimi dahada artmaktadır. Vücudun susuz kalması baş ağrısını tetikleyebilir. Onun için su içme ihtiyacı hissetmeseniz bile bol su tüketmenizde fayda vardır. Ancak içeceğiniz suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

Sıcak Bir Duş Sizi Rahatlatır

Gerilen kaslar ve sinirleri yumuşatmanın belki de etkili yolu sıcak bir duş almaktır. Alacağınız duş ile gevşeme sağlanacak ve rahatlayacaksınız. Böylelikle başınızda ağrının da azaldığını etkin bir şekilde hissedeceksiniz.

Bitki Çayları Sakinleştirir

Doğanın mucizesi ile bitkiler ile hazırlanan bitkisel çaylar sizin sakinleşmenizi ve rahatlamanızı sağlayabilir. Özellikle papatya çayı ve ıhlamur çayı stres kaynaklı ağrılar için oldukça etkili doğal çözümlerdir. Ancak bu çayların gün içerisinde fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

İçinize Temiz Hava Çekin

Kapalı ve havasız bir ortamda uzun süre kalmanız başınızın ağrımasına sebep olabilir. Dilerseniz bulunduğunuz odanın camını açarak içeriye temiz havanın girmesini sağlayabilir, dilerseniz de temiz havaya çıkarak yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yöntem baş ağrınız giderilmesine iyi gelecektir.

 

İlaçsız Baş Ağrısı Nasıl Geçer?