Doktorunuz vasıtası ile bir ilaç almış ve kullanımı hakkında pek bilgiye sahip değilseniz, ilacın hangi durumlarda kullanılmasını, hangi durumlarda kullanılmamasını ve nasıl bir düzende kullanılmasını bilmememiz durumunda sürekli olarak hata yapma ihtimalimiz artar. İlaç kutularının içerisindeki pek dikkate alınmayan ve yabancı yazılar içerdiği için okumaya gücü yetmeyen birçok hasta mevcut. Bu hastalar ne ile karşılaşacaklarının farkında değiller çünkü ilaç her ne kadar sağlık için üretilse de bu içerisindeki kimyasalların zararlı olabileceği gerçeğini değiştiremez. Yanlış ilaç alımı durumunda ilaç ters tepkiler vererek tehlikeli sonuçlar çıkarabilir. Kimyasalların kontrolünü iyi bir şekilde ele almak gerekirse prospektüsü okumanız en doğru yöntem olacak. İlaç Prospektüsünü Okumanın Sizlere Faydaları ilacın bu özelliklerini öğrenmenizi sağlar; genellikle ilacın süreli doz alımı, yan etkiler, aksi tepkiler durumunda yapılması gerekenler prospektüste yazmaktadır.

Yan Etkiler Ve Belirtiler

Yan etkiler genellikle nadir görülür fakat etki etmesi durumunda pek telaş etmemeniz için olası belirtiler prospektüste yazmaktadır. Aksi etkiler görüldüğü durumda ilacın kullanımı bırakılmalı ve acil doktora başvurulmalıdır. Yan etkilerin gerçekleşmesi durumunda prospektüs’de bu tür acilci bir davranış sergilemeniz istenmiyor. Olası etkileri fark etmeniz durumunda prospektüs’de size bırakmanız, az kullanmanız, periyodik değişiklikler yapmanız, doktora başvurmanız gibi yönlendirmeler yapılıyor. Fakat çoğu ilaçların prospektüsünde yan etkiler insandan insana değiştiği için ve kullanımı kesildiğinde etkiler kaybolduğu için pek dikkate alınmıyorlar.

Periyodik Ve Düzenli Kullanım

İlaçların kullanım süresi ve dozu yaş, hastalık, gereksinimler türünde farklı farklı kullanım dozu ve zamanı prospektüs’de yazmaktadır. Bazı ilaçlarda süreler çok dikkate alınırken bazı ilaçlar bu durumu pek önemsemektedir. Çünkü anlık etki etmesi gereken ilaçlar saatine uyun olmalı fakat sadece o gün içmeniz gereken ilaçların saati pek önemli değildir ve bu tür bilgilendirmeler prospektüs’de fazlasıyla mevcut.

Bazı İlaçlar İle Kullanımı

İlaçlar kimyasal oldukları için tehlikeli tepkimeler doğurabiliyor. Hangi ilaçlar ile kullanılmaması, hangi ilaçlar ile kullanımı azaltılması ve hangi ilaçlar ile nasıl kullanılması gerektiği genellikle prospektüs’de yazmaktadır. Bu durumlarda prospektüs dikkate alınmalı, sağlığıma kavuşayım derken beraberinde başka bir rahatsızlığı yaşamayın.

 

İlaç Prospektüsünü Okumanın Sizlere Faydaları

Yorum Yap