Polikistik Over, kadınların normal dönemlerinden adet dönemlerine kadar artarak devam eden yumurtlama olgusunun işlevsiz kalması anlamına gelir. Başka bir deyişle, yumurtlamanın herhangi bir sebeple gerçekleşmemesidir. Polikistik Over Sendromunun en son aşaması ise, Hipertekosis adını almaktadır. Peki, Hipertekosis Polikistik Overde Son Aşama nelerdir?

Hipertekosis Polikistik Over’ın Nedenleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın özel ve belirli bir nedeni yoktur. Bilimsel olarak, beyinde bulunan hipofiz bezinin herhangi bir sebeple kadınsı hormonları salgılayamaması açıklamaları yapılmaktadır. Kadınsı hormonların salgılanamaması üzerine bireyde androjen kimlik adını alan bir karmaşa yaşanır. Yani, kadınken erkeksi özellikler ve hormonlar artarak devam eder.

Hipertekosis Polikistik Over’da Belirtiler Nelerdir?

Kadınlara özgü olan adet döneminde kanamaların gecikmesi ya da hiç gerçekleşmemesi, gebe kalamama ya da üst üste düşükler yapma; genital bölge, bacaklar, koltukaltı kıllarının olağandan sert ve fazlaca olması, bunun yanında göğüs, karın, sırt ve yüz bölgesindeki tüylerin erkeklerde olduğu gibi kalın, sert ve devamlı tıraş edilecek şekilde bir görünüm oluşturmasıdır.

Hipertekosis Polikistik Overde Aşamalar Nelerdir?

Hipertekosis Polikistik Overde sıralanmış bir aşama dizisi yoktur. Belirtilerden ve çeşitli testlerden sonra karar verilen tanılara göre, neden olan ya da azaltılması gereken ne varsa tedavi uygulanmaya başlanır. Örneğin, bazı bireylerde bu tanıya uygun obezite rahatsızlıkları baş gösterebilir. Bu durumda bireyde kilo kaybı sağlanarak, rahatsızlığın boyutları en aza indirgenebilir. Ya da başka bir örnekte olduğu gibi, kıllanmalar ya da aşırı tüylenmeler lazerle yapılan teknolojik uygulamalarla vücuttan uzaklaştırılabilir.

Tüm bunlara nazaran eğer tedaviye erken başlanmazsa ya da hızlı bir şekilde vücut değişikliğe uğrarsa, hipertekosis polikistik overde son aşama yani iyi ya da kötü huylu kist oluşumları, insülin hormonunun az ya da çok fazla üretilmesi engellenemez bir hale gelir. Ayrıca hipertekosis polikistik overde son aşama tespitleri %32 oranında hafif ya da yoğun bir şekilde yaygınlık göstermektedir.

Hipertekosis Polikistik Overde Son Aşama

Yorum Yap