Bebeklerin ciltleri genel olarak hassas bir yapıya sahip olduğu için ilk doğduğunda ki gibi pürüzsüz ve güzel olması için bakim önerilerine ihtiyaç duyulur. Peki, hassas ciltli bebeklerin bakımı için öneriler nelerdir?

Bebeğin Banyo Yaptırılacağı Yer Temiz Olmalıdır

Bebeğin yıkanacağı yerin mutlaka temiz olması gerekir. Petrol yan ürün içeren plastik ürünlerin bebek cildine zararları çok fazladır. Bebeği kirlendiği zaman yıkamak istendiği zaman yerin temiz olmaması bebek açısından son derece risklidir.

Temiz Hava Önemlidir

Bebek banyo yaptırılırken havada bulunan toz parçaları bebeğin cildine yapışabilir ve bebeğin cildine olumsuz etki edebilir. Ayrıca havada bulunan toz ve hava gazları bebeğin solunum sisteminin zarar görmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle bebeğin devamlı olarak temiz havaya çıkarılması ve bir süre orada gezdirilmesi önemlidir.

Islak Mendil Kullanılmamalıdır

Bebek cildinin temizliği ıslak mendil yerine ılık su ile ıslatılmış bir bez yardımı ile yapılmalıdır. Islak mendiller içerisinde bulunan alkoller nedeniyle bebeğin hassas cildini tahriş edebilir ve pişik oluşumunu tetikleyebilir. Bu durumda oluşacak olan pişiğin ıslak mendil ile silinmesi bu bölgenin daha fazla tahriş olmasına ve yanmasına neden olacaktır. Ancak bebeğin cildi suya karşı da tepki gösteriyorsa o zaman hassas ciltler için üretilmiş olan sabunlar kullanılabilir. Bebeklerin devamlı olarak hava aldırılması pişik oluşumu için oldukça önemlidir. Sık sık bebeğin kıyafetleri çıkarılmalı ve cildinin hava alması sağlanmalıdır. Pişikler için kimyasal içeren kremler kullanmak yerine eczanelerde ve marketlerde doğal cilt koruyucu kremler temin edilerek, bebeğin cildini tahriş etmeden pişikler iyileştirilmelidir. Bebeğin çok fazla güneş ışığına maruz kalması cildinin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir. Bu olumsuz etkilerden korunmak için bebeğe bol kıyafetler giydirilmelidir ve yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır.

Hassas Cilt Bebeklerin Bakımı İçin Öneriler

Yorum Yap